"Rękopis znaleziony w Saragossie" - arcydzieło z dorobku Hasa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2025 09:00
W kolejnej audycji z cyklu "Alchemik polskiego kina" opowiadaliśmy o jednym z najbardziej niezwykłych dzieł w historii polskiej kinematografii – filmie "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.
Zbigniew Cybulski na planie zdjęciowym filmu Rękopis znaleziony w Saragossie w reż. Wojciecha Jerzego Hasa
Zbigniew Cybulski na planie zdjęciowym filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reż. Wojciecha Jerzego HasaFoto: Jan Bortkiewicz/PAP

To film legenda, wizualne arcydzieło, które do dziś zachwyca swoją niepowtarzalną formą, hipnotyzującą narracją i filozoficzną głębią. Pełen szkatułkowych opowieści, symboli i zaskakujących zwrotów, "Rękopis znaleziony w Saragossie" staje się nie tylko adaptacją literacką, lecz także filmową medytacją o losie, wolności i przeznaczeniu.

Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>

– Jest to bez wątpienia film wyjątkowy w historii polskiego kina. Film, który otwiera w pełni dojrzałą fazę twórczości tego reżysera. Jest surrealistyczną wyprawą w świat powieści, której status w historii literatury polskiej też jest specyficzny, ponieważ jest to powieść napisana po francusku przez polskiego arystokratę – postać bardzo kosmopolityczną, piszącą głównie po francusku, chociaż interesującą się historią Słowiańszczyzny – podkreślił filmoznawca Jakub Majmurek.

Czytaj też:

"Rękopis znaleziony w Saragossie" - film legenda

Dlaczego to dzieło wciąż fascynuje widzów i filmowców na całym świecie? Jak podkreśla krytyk filmowy, jest jednym z najbardziej niezwykłych dzieł wyprodukowanych w latach 60. XX w. – dekadzie bardzo owocnej dla polskiego kina. Odrywa się też zupełnie od tematyki historycznej, dominującej wówczas w kinie, pokazując niezwykle osobistą, autorską wizję Wojciecha Jerzego Hasa.

– "Rękopis znaleziony w Saragossie" zupełnie wychodzi poza estetykę i tematykę szkoły polskiej, która zdominowała przełom lat 50. i 60. To niezwykły artefakt kina PRL-u, pokazujący jego możliwości produkcyjne, bo to jest wielka produkcja z bardzo bogatą scenografią i kostiumami, z obsadą znakomitych aktorów – wyjaśnił Jakub Majmurek.

***

Tytuł audycji: Wojciech Jerzy Has - alchemik polskiego kina

Prowadzenie: Marcin Pesta

Data emisji: 21.05.2025

Godzina emisji: 22.30

pg/k/pg

Czytaj także

Wojciech Jerzy Has uhonorowany w Bergamo. Retrospektywa w 100. rocznicę urodzin reżysera

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2025 10:43
- Było wiele powodów, dla których chcieliśmy widzom klasyki filmowej na festiwalu w Bergamo przybliżyć twórczość Wojciecha Jerzego Hasa. Bezpośrednim stała się setna rocznica jego urodzin. Tak naprawdę jednak polski reżyser od lat znajdował się na naszej liście twórców, którym chcieliśmy oddać hołd - mówiła w Dwójce Annamaria Materazzini, kuratorka wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Jerzy Has urodził się sto lat temu. Które filmy wybitnego reżysera obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 07:05
Nie Andrzej Wajda, nie Krzysztof Kieślowski, a Wojciech Jerzy Has jest najbardziej znanym polskim reżyserem na świecie. A jeśli ktoś nie kojarzy jego nazwiska, wystarczy spytać, czy zna "Rękopis znaleziony w Saragossie". Wybitny, choć wydaje się, że wciąż nie do końca w Polsce doceniany filmowiec, urodził się 100 lat temu, 1 kwietnia 1925 roku.
rozwiń zwiń