X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Thatcher chciała stworzyć z Brytyjczyków naród sklepikarzy"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 16:00
Śmierć premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher nie zakończyła sporów dotyczących oceny jej rządów.
Audio
  • Jak Thatcher zmieniła kulturę polityczną?/Audycję prowadził Bartosz Panek/Przestrzenie kultury/Dwójka
Margaret Thatcher podczas przeglądu wojsk na Bermudach
Margaret Thatcher podczas przeglądu wojsk na Bermudach Foto: Wikipedia/domena publiczna

- Lata 70. wydawały się szare, 80. to dekada yuppies. Pojawiła się przebojowa klasa finansistów, handlowców, bankierów, pewnych siebie, przepychających się łokciami, zainteresowanych dużymi pieniędzmi. To stało się w dużym stopniu pod jej wpływem. Pod rządami Thatcher Wielka Brytania stawała się krajem ludzi aspirujących - mówił w rozmowie z Dwójką dziennikarz BBC Stuart Hughes

Mija właśnie 34. rocznica powołania pierwszego rządu Margaret Thatcher.

Dr Krzysztof Iszkowski, ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, powiedział w "Przestrzeniach kultury", że słusznie o Margaret Thatcher mówi się iż była rewolucjonistką, gdyż wprowadziła inny sposób myślenia o społeczeństwie i rządzenia nim. Zwracał uwagę, że brytyjska pani premier miała złudzenie, że przenosi swój kraj w czasy wiktoriańskiej wielkości i wyznawanych wtedy wartości, a przynajmniej do spokojnych, "moralnych" lat 50. Nie była to jednak, jego zdaniem, prawda, gdyż zamiast tego zniszczyła ona dawną tkankę społeczną. Z tego powodu nie można o niej mówić, że była konserwatystką, tylko właśnie rewolucjonistką.  – Pomimo tego, że sama sobie tego bardzo długo nie uświadamiała – podkreślił dr Iszkowski.

Z tymi twierdzeniami zgodził się Łukasz Pawłowski, publicysta "Kultury liberalnej". W swojej ocenie rządów Thatcher podkreślił, że chciała ona stworzyć z Brytyjczyków "naród sklepikarzy”, ludzi którzy mają swoje firmy, dbają o nie, są właścicielami i wracają do "tych starych wartości”. W jego opinii tak się nie stało, gdyż jej rządy uwolniły mechanizmy, które całkowicie zmieniły Wielką Brytanię.

- Thatcher była najbardziej rewolucyjnym premierem od czasu Clementa Attlee, czyli pierwszego premiera powojennego. (...) Warto o nim pamiętać, gdyż był on punktem odniesienia do reform Thatcher, on stworzył to państwo dobrobytu, te zabezpieczenia socjalne, które pani Thatcher w dużej mierze rozmontowała – podkreślił Pawłowski.

Dr Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego zgodził się z przedmówcami, że przełom, który dokonała podczas swoich rządów był bardzo głęboki. Zastanawiał się nad tym, czy na myśl polityczną Thatcher mogła wpłynąć jej niezgoda na upadek Wielkiej Brytanii, jako gigantycznego, wpływowego imperium. I chociaż pod jej rządami kraj ten nie uzyskał poprzedniej siły, to jednak stał się zamożnym państwem, z którym światowe mocarstwa musiały się liczyć. 

Audycję prowadził Bartosz Panek. 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Noel Gallagher dobrze wspomina rządy Margaret Thatcher?!

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 12:00
Tak przynajmniej twierdzi brytyjski tabloid "The Mail on Sunday".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Thatcher zmieniła kraj, który był quasi-socjalistycznym bagienkiem"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 16:00
- Margaret Thatcher utworzyła rząd w 1979 roku, kiedy ministerstwo handlu Związku Radzieckiego pisało do Londynu, że nie będzie więcej handlować z Wielką Brytania, bo robotnicy z tego kraju bez przerwy strajkują, a produkty mają fatalną jakość - mówi Marek Rybarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lipiński: Sex Pistols byli głupi, ale odegrali swoją rolę

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 11:00
- Punk rock umarł. Narodził się styl, w którym nie grał żaden z pierwszych zespołów - powiedział Tomasz Lipiński. W Dwójce rozmawialiśmy o "Historii punk-rocka. England's dreaming" Jona Savage'a, która niedawno przetłumaczona została na język polski.
rozwiń zwiń