Berlin jako wielki ogród zoologiczny

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 17:30
- Z wejściem w obce miasto to jest trochę jak z wejściem do dżungli: tracimy ścieżki, tracimy perspektywę, nie znamy dzikich zwierząt - mówiła w Dwójce Dorota Danielewicz, autorka książki "Berlin - przewodnik po duszy miasta".
Audio
  • "Berlin - przewodnik po duszy miasta" - rozmowa z Dorotą Danielewicz (Przestrzenie Kultury/Dwójka)
fragment okładki książki Berlin - przewodnik po duszy miasta
fragment okładki książki "Berlin - przewodnik po duszy miasta"Foto: materiały promocyjne wydawnictwa W.A.B.

Dorota Danielewicz przyjechała do Berlina na początku lat osiemdziesiątych XX wieku, gdy był on podzielony na dwie, w założeniu przeciwstawne, części. Jako świeżo upieczona mieszkanka Berlina Zachodniego szczęśliwie w 1984 roku zdobyła paszport konsularny, który otworzył jej możliwość podróżowania po wschodniej części miasta.

- Nie musiałam składać podań o wizę, mogłam robić sobie wycieczki. To był początek oswajania przeze mnie Berlina jako całości. Przed północą musiałam jednak wrócić do Berlina Zachodniego - wspominała.

Kilka lat później możliwe stały się dłuższe wyprawy. - W dniu upadku muru berlińskiego mnóstwo berlińczyków zachodnich stało na przejściach granicznych, witając swych wschodnich sąsiadów szampanem i bananami, jakby ten banan miał być symbolem pojednania - opowiadał gość "Przestrzeni kultury".

Euforia po zachodniej stronie szybko zaczęła ustępować zmęczeniu i złości, wywołanej napływem rodaków z NRD. - Wszędzie były tłumy. Powracającym z pracy berlińczykom zachodnim ciężko się było dostać do metra. Okazało się, że niezależnie od dużych wydarzeń, ludzie są zawsze zajęci małymi życiowymi sprawami - zauważała Danielewicz.

Autorka w swojej książce "Berlin - przewodnik po duszy miasta" przygląda się procesowi zabliźniania się miejskiej rany. Opisuje różnorodność miasta nad Sperwą.

W sentymentalnej wędrówce po stacjach metra, parkach i zaułkach towarzyszą autorce bohaterowie filmów Wima Wendersa, Tom Tykwera i Krzysztofa Kieślowskiego oraz muzyka U2, Davida Bowiego, Tangerine Dream czy Nicka Cave'a.

Do wysłuchania rozmowy z autorką książki zapraszają Katarzyna Nowak i Joanna Szwedowska.

Czytaj także

Claudio Magris: tożsamość jest ciągłym ruchem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 14:00
- Pisarz Roberto Toscano powtarzał, że tożsamości nie powinno się fotografować, lecz należy ją sfilmować - mówił w Dwójce włoski pisarz Claudio Magris, jeden z gości krakowskiego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdańsk, czyli historia znikania

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 15:00
- Istotą historii Gdańska jest to, że co pewien czas duże formacje kulturowe nagle po prostu znikają z tego miasta - mówił w Dwójce Paweł Huelle, autor głośnego "Weisera Dawidka", a także oczekiwanej powieści "Śpiewaj ogrody".
rozwiń zwiń