Wygląda na to, że poeci zawsze będą mieli dużo roboty...

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 18:00
To ostatnie zdanie noblowskiego wykładu Wisławy Szymborskiej, dziewiątej spośród trzynastu laureatek prestiżowej nagrody literackiej, o których rozmawialiśmy w "Ćwiczeniach z myślenia".
Audio
  • Wygląda na to, że poeci zawsze będą mieli dużo roboty... (Ćwiczenia z myślenia/Dwójka)
Wygląda na to, że poeci zawsze będą mieli dużo roboty...
Foto: Wojciech Dorosz

Doris Lessing powiedziała ponoć, że literacka Nagroda Nobla jest jak dostanie pokera w kartach. Dla odmiany Wisławę Szymborską wieść o przyznaniu jej w 1996 roku prestiżowego wyróżnienia zmartwiła. Powtarzała potem wielokrotnie, że przydałby się jej młody sobowtór - do udzielania wywiadów, pozowania do zdjęć, itd. A ona by sobie wtedy spokojnie pisała...

W dotychczasowej historii literackiej Nagrody Nobla laureatek było tylko 13. A panów niemal stu...- Po prostu mniej kobiet pisało, a jeszcze mniej w sposób wybitny. Na szczęście w literaturze nie ma parytetów - wyjaśniła krytyczka literacka Iwona Smolka, która gościła a audycji Doroty Gacek i Elżbiety Łukomskiej. Noblistki reprezentowały oczywiście bardzo różne pokolenia, kręgi kulturowe i światopoglądy. Ale czy jest coś, co je łączyło?

Być może szczególnie zaangażowanie w bolączki otaczającego nas świata lub jego odległych zakątków. Amerykanka Pearl Buck (nagrodzona w 1938 roku) walczyła w Chinach o prawa człowieka, osobiście adoptując siódemkę sierot. Nadine Gordimer (1991) była głęboko zaangażowana w walkę z apartheidem i pomogła Nelsonowi Mandeli opublikować słynny manifest "Jestem gotowy na śmierć". Niewolnictwo i segregacja rasowa w USA to z kolei specjalność Toni Morrison (1993).

Zdarzało się, że noblistki (i nobliści) oceniali także dokonania i postawy życiowe swoich kolegów czy koleżanek. Herta Müller (2009) ostro skrytykowała Güntera Grassa za ukrywanie przynależność do Waffen-SS. Ale Selma Lagerlöf  (1909) - pierwsza w historii noblistka - uratowała życie Nelly Sachs, umożliwiając jej opuszczenie hitlerowskich Niemiec.

Więcej opowieści o laureatkach prestiżowej nagrody w nagraniu "Ćwiczeń z myślenia". Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Czytaj także

Wieczór z poezją Wisławy Szymborskiej (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 15:56
Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia obszernych fragmentów spektaklu Teatru Polskiego w Warszawie zatytułowanego "Wszędzie jest wyspa Tu". Na scenie m.in. aktorki: Izabella Bukowska, Anna Chmielarz, Magdalena Smalara, Joanna Trzepiecińska oraz Katarzyna Dąbrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doris Lessing - pisarka, która czytała ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 22:00
- Była daleka od wszelkiej hipokryzji, nazywała sprawy takimi, jakimi są i podkreślała, że dwie rzeczy się wykluczają: gdy mówimy dzieciom, że są wolne, a jednocześnie każemy im słuchać autorytetów - o twórczości noblistki mówili Dorota Koman i Tadeusz Lewandowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od kwiecistości do ascezy. Literacka droga Alice Munro

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 05:15
Czystym i rzeczowym stylem zyskała sobie przychylność nie tylko czytelników, ale również Komisji Noblowskiej. Alice Munro każde słowo ma precyzyjnie przemyślanie. O jej twórczości rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń