Astronom w bibliotece

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 20:00
W niedzielnej audycji "Ćwiczenia z myślenia" rozmawialiśmy z prof. Jarosławem Włodarczykiem, historykiem astronomii, autorem książek "Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej" i "Księżyc w nauce i kulturze zachodu".
Audio
  • Astronom w bibliotece - spotkanie z prof. Jarosławem Włodarczykiem (Ćwiczenia z myślenia/Dwójka)
Obraz Jana Matejki Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem z 1871 roku
Obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" z 1871 rokuFoto: Wikimedia/CC

Czym była Gwiazda Betlejemska, bodaj najtrwalszy element świąt Bożego Narodzenia? W teologii chrześcijańskiej uważa się ją za znak nadprzyrodzony. W "Tajemnicy Gwiazdy Betlejemskiej" Jarosław Włodarczyk opowiada, jak ustalić datę pojawienia się Gwiazdy, i wyjaśnia, dlaczego można zakładać, że Jezus urodził się kilka lat wcześniej.

Natomiast "Księżyc w nauce i kulturze Zachodu" to bogato ilustrowana, wielowątkowa opowieść o tym, jak człowiek oswajał i poznawał najbliższe Ziemi ciało niebieskie. Książka dokumentuje fascynującą obecność Księżyca w myśli ludzkiej od czasów tajemniczych społeczeństw megalitycznych po początki ery kosmicznej.

Audycję prowadzili Dorota Gacek i Witold Malesa.

Czytaj także

Ludzie tak śpiewali kolędy, że się mury trzęsły...

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 23:00
Światowej sławy śpiewaczka Teresa Żylis-Gara wspominała w Dwójce Boże Narodzenie na przedwojennej Wileńszczyźnie oraz kolejne etapy swej międzynarodowej kariery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyspa Bożego Narodzenia - mały punkt na mapie świata

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 00:02
- Na tej wyspie jest dużo śniegu, jest zimno i jest tam bardzo dużo choinek - tak Wyspę Bożego Narodzenia wyobrażają sobie dzieci. Posłuchaj, jak naprawdę wygląda miejsce, które odkrył Brytyjczyk, kpt. William Mynos.
rozwiń zwiń