X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rafał Łuszczewski i latynoskie czucie Chopina

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 15:30
- Mimo znacznie słabszego niż w Europie dostępu do muzycznej edukacji mieszkańcy Ameryki Południowej znakomicie czują muzykę Fryderyka Chopina i wykonują ją z ogromnym entuzjazmem - mówił w "Notatniku Dwójki" pianista Rafał Łuszczewski.
Audio
  • O zamiłowaniu do muzyki Chopina w krajach Ameryki Południowej opowiada Rafał Łuszczewski, pianista i organizator konkursu chopinowskiego w Limie (Dwójka/Notatnik Dwójki)
Lima, stolica Peru
Lima, stolica PeruFoto: Wikimedia/CC/Tetraktys

Gość Dwójki niedawno zainicjował w Ekwadorze krajowy konkurs chopinowski. Wcześniej był inicjatorem konkursu w Limie, stolicy Peru. Jest to międzynarodowy konkurs, w którym uczestniczyć mogą mieszkańcy Ameryki Południowej.

- W konstruowaniu zasad tego konkursu chodziło mi o to, żeby nie tworzyć kolejnego lokalnego konkursu chopinowskiego - powiedział Łuszczewski. Dodał, że ważne dla niego było, by mieszkańcy tego kontynentu mieli szansę pokazać swoje umiejętności.

Przy tym, jak przyznaje pianista, w Ekwadorze czy Peru Chopin także ma liczne grono wielbicieli.

- Chopin to jest fenomen. Jest to muzyka, która jest rozumiana, wykonywana na całym świecie. Muzyka jest językiem, który nie wymaga tłumaczenia - wyjaśnił. Dodał, że wszędzie jego muzyka jest wykonywana z takim samym entuzjazmem.

Dwójka w Dusznikach-Zdroju. Słuchaj transmisji!>>>

Rafał Łuszczewski tłumaczył, że pasja w pewnym stopniu zastępuje w Ameryce Południowej aspekty techniczne, ponieważ wciąż brakuje tam szkół muzycznych na wysokim poziomie i dobrych profesorów. Trudno jest nawet zdobyć dobre wydawnictwa nutowe.

To jednak nikogo nie zniechęca.  - Latynosi to są nacje bardzo muzykalne. Oni się z tą muzykalnością rodzą - powiedział gość Dwójki.

Jak wyjaśnił Łuszczewski, w Ameryce Południowej muzyka jest powszechnym elementem codzienności. Poszczególne kraje bardzo różnią się pomiędzy sobą także pod względem muzycznym. Pianista mówił, że Chile bardzo przypomina kraj europejski, natomiast Boliwię, Peru czy amazońską część Brazylii cechuje znacznie większa dzikość. Jednak nawet w egzotycznych miejscać natknąć się można na elementy kultury wysokiej. Łuszczewski wymieniał to operę w brazylijskim Manaus, zlokalizowaną w Puszczy Amazońskiej.

Rafael Aleksander Łuszczewski zadebiutował na światowych estradach z Tokyo Symphony Orchestra mając 16 lat. Od tego czasu jego kariera artystyczna rozwija się w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Australii, Afryce, na Bliskim Wschodzie i niemal wszystkich krajach Europy. Od 2003 jest wpisany jako Artysta Steinway'a na elitarną listę pianistów "The Steinway & Sons Artists' Roster" w Nowym Jorku (inf. : www.raphael.art.pl).

Zapraszamy do wysłuchania nagrania z audycji "Notatnik Dwójki".

Rozmawiała Anna Skulska.

bk/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kim był Kocio, czyli rozszyfrowywanie listów Chopina

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 15:00
Henryk Nowaczyk przez wiele lat zajmował się uściślaniem niedopowiedzeń i rozszyfrowywaniem aluzji zawartych w korespondencji Fryderyka Chopina. Wyniki jego detektywistycznych dociekań zebrane zostały w publikacji "Chopin w podróży. Glosy do biografii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Wakarecy: nie krępuję się wbić gwoździa

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 15:00
- Gram w koszykówkę, gram w siatkówkę, nie boję się specjalnie o swoje palce, nie ma sensu pozbawiać się przez nie tych przyjemności - mówił w audycji "Five o'clock" jedyny polski pianista, który zagrał w finale ostatniego Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Thomas Tellefsen. Norweski dziedzic spuścizny Chopina

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:00
- Myślę, że byli dobrymi przyjaciółmi. Chopin uważał go za bardzo utalentowanego pianistę i kompozytora - tak o norweskim uczniu polskiego wirtuoza mówiła w Dwójce Ingrid Loe Dalaker, autorka wydanej niedawno w Polsce książki "Thomas Tellefsen w norweskiej i francuskiej kulturze muzycznej".
rozwiń zwiń