X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fortepian zdobyty na Niemcach, czyli historia dusznickiego festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 17:00
– Gwiazda pierwszego festiwalu Zofia Rabcewiczowa początkowo nie chciała występować, ponieważ nie miała na czym ćwiczyć. Przywieźliśmy więc jej jeden z fortepianów, które stały w poniemieckich mieszkaniach na Ziemiach Odzyskanych – wspominał Wojciech Dzieduszycki, jeden z inicjatorów festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
Audio
  • Duszniki-Zdrój wczoraj i dziś (Notatnik Dwójki)
Pianistka Zofia Rabcewiczowa podczas pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju
Pianistka Zofia Rabcewiczowa podczas pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-ZdrojuFoto: PAP/Chmielewski

Festiwale Chopinowskie w Dusznikach odbywają się już od ponad sześćdziesięciu lat. To najstarszy nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie, a także najstarszy polski festiwal muzyczny. Dworek Chopina jest miejscem, w którym od kilku pokoleń spotykają się światowej klasy artyści oraz wielbiciele muzyki Chopina i pianistyki. Festiwal odbywa się na pamiątkę dobroczynnych koncertów, z którymi w 1826 r. wystąpił tu szesnastoletni Fryderyk Chopin.

– Historia powstania festiwalu jest dosyć romantyczna – opowiadał Wojciech Dzieduszycki, jeden z inicjatorów dusznickiej imprezy. – W marcu 1946 r. mój kuzyn Ignacy Potocki, który był wtedy dyrektorem propagandy uzdrowisk dolnośląskich w Solcu, dał mi znać przez telefon, że w Dusznikach odnalazł mały pomnik Chopina w strasznym stanie. Postanowiliśmy więc zorganizować tu koncert, by odnowić monument – wspominał.

Ignacy Potocki stwierdził jednak, że jeden koncert to za mało. Wymyślił, by w Dusznikach odbył się jednorazowy festiwal. – Minister kultury Władysław Kowalski bardzo się ucieszył, że pierwszy polski festiwal po wojnie odbędzie się on na ziemiach odzyskanych, i to jeszcze z muzyką Chopina. Pieniędzy na organizację jednak nie dał, bo nie miał. Okazało się na szczęście, że festiwal mogą sfinansować uzdrowiska – mówił Wojciech Dzieduszycki.

O tym, jak festiwal doczekał się kontynuacji i wyrósł na jedno z najważniejszych pianistycznych wydarzeń w Polsce i na świecie, w plenerowym studiu w Dusznikach-Zdroju opowiadali także Zofia Owińska z rozgłośni Polskiego Radia we Wrocławiu oraz Andrzej Merkur, prezes Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich. W "Notatniku Dwójki" wysłuchaliśmy ponadto wypowiedzi Tadeusza Strugały oraz gości tegorocznej imprezy.

Audycję prowadziła Anna Skulska

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Daniił Trifonov: zdarzało mi się ćwiczyć w sklepie z fortepianami...

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 08:00
Znakomity rosyjski pianista, który w niedzielę wystąpił w Dusznikach, przyznał w rozmowie z Anną Skulską , że ogromna ilość propozycji koncertowych stawia przed młodym artystą sporo nowych wyzwań. Jednym z nich jest poszukiwanie miejsca, w którym można by popracować nad nowym repertuarem...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marc-André Hamelin w Dusznikach-Zdroju. Transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 10:00
Słynny kanadyjski pianista wystąpi w środę na 69. Festiwalu Chopinowskim. Zapraszamy na transmisję. A już teraz przypominamy rozmowę, którą z Markiem-André Hamelinem przeprowadziła rok temu Agata Kwiecińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycja i zmiany. Festiwal w Dusznikach na półmetku

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 11:00
– Zmienia się sposób uczestnictwa słuchaczy w festiwalu. Przyjeżdżają na dwa lub trzy dni, nie na całą imprezę. Nie widzę też młodzieży. Ale pewnie pojawi się na występie Możdżera – mówiła w Dwójce prof. Irena Poniatowska, z którą rozmawialiśmy w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń