Zakochany Broniewski

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 21:00
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o dwóch opublikowanych niedawno tomach korespondencji Władysława Broniewskiego.
Władysław Broniewski
Władysław BroniewskiFoto: Wikimedia Commons CC

Pierwsza z tych książek - "Miłość jest nieprzyjemna. Listy ze wspólnego życia"" - gromadzi listy poety i jego pierwszej żony Janiny. Druga publikacja - znacznie szczuplejsza - to korespondencja Władysława Broniewskiego i Ireny Helman (studentki prawa, dziennikarki, ofiary II wojny światowej), z którą w połowie lat 30. miał romans. Ten tom zatytułowany jest "Broniewski w potrzasku uczuć".

W "Notatniku Dwójki" o zakochanym Broniewskim opowie Eliza Czapska, kierowniczka Muzeum Władysława Broniewskiego w Warszawie, a listy poety czytał będzie Andrzej Ferenc. Zaprasza Dorota Gacek.

12 sierpnia (wtorek), godz. 15.00-15.30

mm/mc

Czytaj także

Broniewski wylany z kąpielą

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 09:09
Po 1989 roku wraz z poprzednim systemem odrzucony został "rewolucyjny" Broniewski. Przy okazji zapomniano o innych rejonach twórczości wielkiego poety. Ostatnimi czasy jednak o Broniewskiego upomina się młode pokolenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej znane oblicza Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 01:00
- Zastanawiałem się, czy w tytule powinno być czwarte słowo: "poezja". Uznałem, że kryje się w słowie "Broniewski" - mówi Mariusz Urbanek, autor książki "Broniewski - miłość, wódka, polityka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W czasie wojny było łatwiej? Pamiętnik Władysława Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 13:00
– Ten niezwykle szczery dokument z jednej strony bezkompromisowo pokazuje brutalność wojny, z drugiej zaś po latach był dla poety próbą powrotu do wojennej młodości, gdy kodeks moralny był jasno określony – w Dwójce rozmawialiśmy o skomplikowanej biografii Władysława Broniewskiego.
rozwiń zwiń