Polacy i Żydzi. Tysiąc lat wspólnego życia

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 12:00
– Chcieliśmy sprawdzić, ile pamiętają Polacy w miejscowościach, w których jeszcze przed wojną Żydzi stanowili nawet 70 procent mieszkańców – mówiła w Dwójce Zosia Biernacka z Muzeum Historii Żydów Polskich, które zorganizowało mobilną wystawę "Muzeum na kółkach".
Audio
  • Polacy i Żydzi - tysiąc lat wspólnego życia. Reportaż o "Muzeum na kółkach" (Notatnik Dwójki)
Synagoga w Izbicy Kujawskiej pochodzi z połowy XIX w. Po II wojnie światowej budynek wykorzystywany był na magazyn i sklep meblowy. W 2000 r. został przekazany gminie wyznaniowej z Wrocławia
Synagoga w Izbicy Kujawskiej pochodzi z połowy XIX w. Po II wojnie światowej budynek wykorzystywany był na magazyn i sklep meblowy. W 2000 r. został przekazany gminie wyznaniowej z WrocławiaFoto: HWsnajper/Wikimedia/CC

Ekspozycja do kwietnia 2016 r. odwiedzi 47 miejscowości w całej Polsce. Towarzyszą jej różnorodne działania prowadzone przez edukatorów muzeum oraz lokalnych działaczy: warsztaty, dyskusje, pokazy filmów, działania w przestrzeni miejskiej. Celem projektu jest szerzenie wiedzy o niemal tysiącletnim współistnieniu kultur polskiej i żydowskiej, a także wspieranie lokalnych inicjatyw dotyczących dialogu polsko-żydowskiego i ochrony dziedzictwa żydowskiego.

W "Notatniku Dwójki" Justyna Piernik przysłuchiwała się wydarzeniom, które w ostatnich dniach odbyły się w Izbicy Kujawskiej, jednym z przystanków podróży wystawy. Wzięła również udział w spacerze śladem lokalnej społeczności żydowskiej.

– Muzeum na kółkach jest mobilną wystawą edukacyjną z elementami interaktywnymi, która podróżuje po miastach i miasteczkach polskich do 50 tysięcy mieszkańców – wyjaśniała Zosia Biernacka. – Za pomocą ekspozycji oraz działań lokalnych przypomina o tysiącu lat historii Żydów w Polsce, o tym, jak przez dziesięć wieków Polacy i Żydzi współistnieli na terenach Polski – mówiła.

"Muzeum na kółkach" ma być odpowiedzią na zainteresowanie ludzi, którzy odwiedzają warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich. – Przyjeżdża do nas bardzo dużo wycieczek szkolnych na warsztaty edukacyjne – opowiadała Zosia Biernacka. - Chcieliśmy więc teraz wyjść do nich, spotkać się w ich miejscach zamieszkania. To miasta, gdzie kiedyś istniała społeczność żydowska, która przed wojną stanowiła od 30 do 70 procent mieszkańców. Chcieliśmy sprawdzić, ile pamiętają Polacy w tych miejscach i jak reagują na opowieść o wspólnych polsko-żydowskich korzeniach – powiedziała.

Rozmowy z przewodnikami, edukatorami oraz mieszkańcami Izbicy Kujawskiej - w nagraniu audycji z cyklu "Krajobrazy".

MHŻP/mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka zaklęta w drewnie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 22:00
To tytuł serii wakacyjnych koncertów na trasie Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Zapraszamy do słuchania kolejnego reportażu Justyny Piernik z cyklu "Krajobrazy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wesele - tego można się nauczyć

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 17:00
W Sędku koło Łagowa w zeszłym tygodniu odbywał się Tabor Kielecki – jedna z największych tego lata szkół tradycji. Mówiliśmy o nim w audycji z cyklu "Krajobrazy".
rozwiń zwiń