Niezrealizowany scenariusz dla Wajdy w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 15:00
W 1986 roku scenariusz Włodzimierza Boleckiego "Po przerwie" został odesłany do szuflady jako "antypaństwowy". Teraz powraca - jako słuchowisko - na antenie Dwójki.
Audio
Historia w słuchowisku Po przerwie rozgrywa się w połowie lat osiemdziesiątych. Zwolniony z internowania bohater wyjeżdża na prowincję i tam dostrzega, jak daleko odeszli od siebie ludzie do niedawna bardzo bliscy, jak staja się sobie obcy
Historia w słuchowisku "Po przerwie" rozgrywa się w połowie lat osiemdziesiątych. Zwolniony z internowania bohater wyjeżdża na prowincję i tam dostrzega, jak daleko odeszli od siebie ludzie do niedawna bardzo bliscy, jak staja się sobie obcyFoto: Glow Images/East News

- Urzędnicy w ministerstwie kultury nie byli w stanie zakwestionować żadnego fragmentu mojego tekstu. Uznali jednak, że jeśli film wyreżyseruje Andrzej Wajda, to będzie on od początku do końca antypaństwowy - wspominał Włodzimierz Bolecki.

"Po przerwie" to historia internowanego działacza Solidarności, który po zwolnieniu próbuje odnaleźć się w rzeczywistości lat 80. Autor podkreśla jednak uniwersalny charakter opowieści wynikający między innymi z aktualnego wciąż "egzystencjalnego doświadczenia Solidarności".

Włodzimierz Bolecki zadaje jednocześnie trudne pytanie, dlaczego 10-milionowy ruch społeczny nie zdołał obalić komunizmu...

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Monika Pilch

Goście: Włodzimierz Bolecki (autor słuchowiska), Janusz Zaorski (reżyser słuchowiska), Mariusz Bonaszewski, Dorota Landowska, Kazimierz Kaczor (aktorzy występujący w słuchowisku)

Data emisji: 1.10.2015

Godzina emisji: 13.00

*

Premiera słuchowska w audycji "Wieczór ze słuchowiskiem" w sobotę (3.10) w godz. 21.30-23.00.

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co ukrywał Gustaw Herling-Grudziński?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 22:00
– O życiu pisarza wiemy niewiele, szczególnie o jego dzieciństwie i młodości. Poważnym kłopotem dla biografów jest nawet miejsce jego urodzenia – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, znawca twórczości i biografii Herlinga-Grudzińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Mackiewicz: bolszewizm nie uznaje prawdy

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 12:40
- Ten pisarz już w latach 30. XX w. zrozumiał podstawowe instrumenty propagandy sowieckiej – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, omawiając nowo wydane książki Mackiewicza: "Tajemnica żółtej willi" oraz "Wieszać czy nie wieszać".
rozwiń zwiń