"Pustynia brzmi i śpiewa, pustynia kwitnie"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 01:00
- Na pustyni słyszy się rzeczy, których nie doświadczy się już w miastach. Słyszy się przede wszystkim samego siebie - mówiła Anna Kloska, Polka mieszkająca w Algierii.
Audio
  • Reportaż Bartłomieja Bajzela "Śpiewająca pustynia" (Notatnik Dwójki)
Algierska Sahara i jej niezwykła uroda
Algierska Sahara i jej niezwykła urodaFoto: pixabay (domena publiczna)

Obraz algierskiej Sahary wyłaniający się z reportażu nie pozostawia złudzeń. Pustynia jest fascynującą przestrzenią umierania, w której życie staje się jeszcze bardziej intensywne i kolorowe. Staje się koniecznością dla wszystkich tych, który w życiu kierują się poczuciem wolności. Bywa pułapką i wyrokiem. Ale wbrew stereotypom, które utożsamiają pustynię z ziemią przeklętą, dostrzegamy raptem jej wielowątkowe piękno, plemiona tajemniczych nomadów, ich kulturowe bogactwo i tradycje. Słyszymy też muzykę, pustynne dźwięki i szepty, które wydają nam się zaskakująco bliskie. No tak - pustynia śpiewa, a poza tym, zamieszkuje przecież w każdym z nas.

Zachęcamy do wysłuchania głosów z głębi algierskiej Sahary oraz niezwykłej muzyki tamtejszych nomadów.

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Bartek Majzel

Data emisji: 2.11.2015

Godzina emisji: 13.00

mm/jp

Czytaj także

Spirala przemocy - wojna o niepodległość Algierii

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 06:05
1 listopada 1954 rozpoczęła się krwawa wojna narodu algierskiego o zrzucenie jarzma kolonializmu i odzyskanie niepodległości. Trwająca osiem lat spirala przemocy i terroru mogła pochłonąć nawet milion ofiar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uleczyć zranioną algierską duszę?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 12:00
- Zwykły Algierczyk jest uprzedzony do Zachodu. Czuje się wykorzystywany i zepchnięty na margines świata - wyjaśniał o. Mariusz Bartuzi, misjonarz w jednym z najbardziej zamkniętych państw świata.
rozwiń zwiń