Niepokojące sprzeczności Andrzeja Wróblewskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 16:00
– Jego wielkość polega na ciągłym konfrontowaniu się z tymi sprzecznościami – mówił Erik de Chassey, jeden z kuratorów wystawy "Recto/verso" w Madrycie.
Audio
  • Rozmowa o twórczości Andrzeja Wróblewskiego i wystawie jego prac w Madrycie (Notatnik Dwójki)
Jedna z prac  Andrzeja Wróblewskiego a cyklu Rozstrzelania prezentowana w Muzeum Królowej Zofii w Madrycie
Jedna z prac Andrzeja Wróblewskiego a cyklu "Rozstrzelania" prezentowana w Muzeum Królowej Zofii w MadrycieFoto: PAP/ EPA/ZIPI

– Sprzeczności doświadcza każdy z nas, ale udajemy, że nie istnieją – powiedział Erik de Chassey. – Malarz przez 10 lat artystycznego działania potrafił się z nimi mierzyć z podniesioną głową. To jest istota jego sztuki – tłumaczył.

Wystawa prac Andrzeja Wróblewskiego w madryckim Muzeum Królowej Zofii to największa jak dotąd retrospektywa twórczości polskiego artysty poza granicami kraju. Ekspozycję przygotowano wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym była prezentowana na początku tego roku. Na wystawie nie zabrakło dzieł ze słynnego cyklu "Rozstrzelania". Zdaniem Erika de Chassey obrazy te są czymś więcej niż tylko świadectwem czasów, w których żył artysta.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotował: Paweł Siwek

Goście: Erik de Chassey (dyrektor Akademii Francuskiej w Rzymie - Villa Medici), Marta Dziewańska (kuratorka madryckiej wystawy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Joanna Mytkowska (dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej), Manuel Borja-Villel (dyrektor Muzeum Królowej Zofii w Madrycie), Paweł Potoroczyn (szef Instytutu Adama Mickiewicza)

Data emisji: 24.11.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/mm

Czytaj także

Themersonowie – najbardziej twórcze małżeństwo w historii

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 08:00
- To jeden z najcenniejszych zbiorów awangardy światowej XX wieku - mówił Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, której przekazano archiwum Themersonów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska bliżej Chin. Wystawa "Stan życia" podbija Państwo Środka

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2015 04:51
- Nie chcieliśmy występować z pozycji kogoś, kto mógłby nieść w Chinach kaganiec wolności. Zależało nam na tym, by te prace mogły być ekstrapolowane przez widzów na ich własne doświadczenia - mówi Jarosław Suchan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Skoczylas. Nie tylko piewca Podhala

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 12:00
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie przypomina twórczość jednego z najpopularniejszych artystów w okresie międzywojennym.
rozwiń zwiń