Listy: Heidegger – Arendt

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 10:22
O korespondencji dwojga niemieckich intelektualistów, o więzi, jaka ich łączyła, rozmawialiśmy w poniedziałkowym "Notatniku Dwójki".
Audio
Listy: Heidegger  Arendt
Foto: sxc.hu/public domain

"Droga panno Arendt!
Jeszcze dziś wieczór muszę przyjść do Pani, aby przemówić do Pani serca.
Wszystko między nami powinno być proste, jasne i czyste. Jedynie wtedy będziemy godni daru naszego spotkania..." - pisał Martin Heidegger.
Lata 1925 i 1975 to daty graniczne historii Hannah Arendt i Martina Heideggera. Prowadzona przez pięćdziesiąt lat korespondencja tych dwojga myślicieli to świadectwo niezwykłego związku o charakterze nie tylko intelektualnym i duchowym, lecz także uczuciowym. Korespondencję rozpoczął w 1925 roku profesor Uniwersytetu w Marburgu do 18-letniej studentki pierwszego roku. Ostatni list nosi datę 30 lica 1975 roku i zawiera zaproszenie Heideggera. Umawiają się na spotkanie, które nie doszło do skutku. Arendt umiera 4 grudnia 1975 roku w Nowym Jorku. Starszy o siedemnaście lat Heidegger zmarł pięć miesięcy później, 26 maja 1976 roku.
O znajomości dwojga niemieckich intelektualistów rozmawiałam z tłumaczką korespondencji Sławą Lisiecką oraz z dr Pauliną Sosnowską. Wspomnieliśmy również spotkanie, jakie odbyło się w Teatrze Polskim w Warszawie 12 kwietnia br. – listy niemieckich intelektualistów czytali Małgorzata Lipmann i Jerzy Schejbal.
Audycję przygotowała Monika Pilch.
16 kwietnia (poniedziałek)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co zrobić z diabłem po śmierci Boga?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 09:31
- Wątek faustowski to jeden z najważniejszych nurtów europejskiej kultury – zaznaczył prof. Zbigniew Mikołejko. - Początków można się doszukiwać w średniowiecznej historii o Teofilu, potem mamy Marlowe'a, Goethego, Manna. Istnieją też Faustowie ukryci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kafka, jakiego nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 16:45
Listy autora "Procesu" do rodziny i przyjaciół oraz szkice filozoficzne poświęcone jego twórczości. Ponadto: Moskwa w "Zeszytach literackich".
rozwiń zwiń