Jak się kolekcjonuje streetart

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 15:25
Z twórcami i kuratorami z warszawskiej Galerii V9 rozmawialiśmy o sztuce ulicy: jak zmieniają się jej środki wyrazu i funkcja w przestrzeni publicznej.
Audio
Wnętrze Galerii V9
Wnętrze Galerii V9Foto: Galeria V9

- Nie wiadomo jeszcze, jak się kolekcjonuje streetart - mówi kurator Galerii V9. - Streetart pojawia się w kolekcjach prywatnych i publicznych, ale jest to dziedzina na tyle młoda, że nie wiadomo, co jest kolekcjonerską materią. Z jednej strony mamy sztukę uliczną na murach i w przestrzeni publicznej, a z drugiej olbrzymie zjawisko tworzenia przez tych artystów malarstwa sztalugowego. I są sytuacje pośrednie: pozostałości procesu artystycznego, dokumentacje, przeróżne obiekty, które zależnie od przestrzeni, w której się znajdą zmieniają swój kontekst.

Streetart tworzy zatem nowe konteksty, a to wymaga nowego modelu kolekcjonowania sztuki. I to właśnie jest jednym z wyzwań, które podejmuje vlepvnet. Pomieszczenie galerii nie jest wielkie, ale gęsto zapełnione dziełami. Znajdują się tu prace powstałe od początku bieżącego stulecia. Zanim upowszechnił się internet jako miejsce pokazywania sztuki ulicy, podstawowym modelem wymiany idei było wysyłanie sobie pocztą vlepek i innego rodzaju małych prac – to zrąb kolekcji vlepvnetu.

- Potem był pomysł na objazdową wystawę, która odwiedzała duże i małe miasta. W każdym mieście lokalni twórcy uzupełniali ten zbiór o swoje prace. W ten sposób weszliśmy w posiadanie prac z mniejszych ośrodków.

W 2008 roku powstała galeria [v]iuro, i jej działalność przynosi kolejne wzbogacenie kolekcji.

Na czym polega etos vlepkarski, czym były niedzielne lepienia, gdzie są najważniejsze vlepkowiska i co wyparło tę niegdyś podstawową formę streetartu – tego między innymi dowiedzieć się można słuchając audycji Aleksandry Łapkiewicz. Jej rozmówcami byli: IXI Color, Zrazik oraz Goro.

***

Galeria V9 to "autorski dom kultury tworzony przez fundację vlepvnet, miejsce sprofilowane na sztukę uliczną, miejską i pozamiejską”. Twórcy galerii, skupiając ciekawych artystów, podejmują także teoretyczną refleksję nad sztuką ulicy oraz kompletują kolekcję street artu.

Zobacz więcej na temat: internet
Czytaj także

Street art na wsi

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012 13:20
Daniel Rycharski we wsi Kurówko promuje street art. Namalował pierwszy mural na domu dziadków, później każdy mieszkaniec wsi prosił o mural u siebie. Projekt stopniowo rozszerzył się na sąsiednie miejscowości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Street art nie tylko podziemny

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 17:00
W ramach kolejnej odsłony cyklu przygotowanego wraz z Narodowym Centrum Kultury zajęliśmy się tematyką praw autorskich w street arcie. Czy w odniesieniu do sztuki z założenia niezależnej jakiekolwiek ramy prawne w ogóle występują?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praskie dzieciaki pomalują fabrykę czekolady

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 15:42
Mali mieszkańcy warszawskiej Pragi i europejscy streetartowcy namalują w Warszawie jeden z wielkich murali związanych z Euro 2012.
rozwiń zwiń