REKLAMA

Wspomnienie o Stefanie Stuligroszu

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 16:51
Twórca i wieloletni dyrygent "Poznańskich Słowików" zmarł w ubiegły piątek w wieku 92 lat. W Dwójce wspominali Go współpracownicy, uczniowie i następcy.
Audio
Stefan Stuligrosz na tle chóru Poznańskie Słowiki podczas koncertu w kościele Najświętszego Serca Jezusa w Śremie.
Stefan Stuligrosz na tle chóru "Poznańskie Słowiki" podczas koncertu w kościele Najświętszego Serca Jezusa w Śremie.Foto: KrejZii/wikipedia

- To był szok, taki, jaki przeżywamy po stracie bardzo bliskiej osoby. Poczuliśmy się osieroceni. Profesor cały czas czuwał nad pracą Chóru, układał programy, dopytywał, służył radą, był – mówią członkowie Poznańskich Słowików.

Odejście Profesora Stefana Stuligrosza zamyka epokę w dziejach polskiej chóralistyki, polskiej muzyki. Z Chórem Chłopięcym i Męskim, którego nazwa – Poznańskie Słowiki – znana jest każdemu, pracował nieprzerwanie od 1939 roku. Od 1950 roku Chór związany był formalnie z Filharmonią Poznańską.

- Profesor promieniował – wspominają współpracownicy. – Ludzie natychmiast orientowali się, że mają do czynienia z niezwykłą osobowością. To człowiek nie z tych czasów. Interesował się wszystkim, był liderem artystycznym. Skomponował kilkaset utworów, to ogromny dorobek.

Kochał ludzi, kochał życie i kochał muzykę – i tą pasją zarażał innych ludzi.

W audycji profesora Stefana Stuligrosza wspominali między innymi: Andrzej Wituski, dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej, Jerzy Smorawiński, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, oraz następca Profesora –  Maciej Wieloch.

Audycja Aliny Kurczewskiej i Ireny Goszczyńskiej.

 

 

Czytaj także

Zmarł twórca Poznańskich Słowików

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 12:53
Przed południem zmarł Stefan Stuligrosz, dyrygent, pedagog, muzykolog i kompozytor. W sierpniu skończyłby 92 lata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogrzeb prof. Stefana Stuligrosza w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 17:07
Twórca i wieloletni dyrygent Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" zostanie pochowany na cmentarzu na poznańskim Junikowie.
rozwiń zwiń