X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Umarłbyś za książki albo zbiory muzealne?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 15:20
Takie pytane musieli zadawać sobie ci wszyscy, którzy podczas II wojny ratowali dzieła polskiej kultury.
Audio
Zburzona Kolumna Zygmunta, 1945 r.
Zburzona Kolumna Zygmunta, 1945 r.Foto: Wikimedia/domena publiczna

Gościem Dwójki był Robert Jarocki, autor książki "Sztuka i krew 1939-1945", będącej zbiorem opowieści o niezwykłych ludziach, którzy z narażeniem życia ratowali dobra kultury polskiej. - To jest opowieść o desperacji intelektualistów, którzy starali się uratować duszę tego narodu - mówił autor, podkreślając, jak ważne, w aspekcie moralnym i psychicznym, były te działania dla zrozpaczonych klęską Polaków.
W książce zaprezentowany został szeroki kontekst społeczno-polityczny dramatycznych lat 1939-45: szok wywołany katastrofą września 1939 roku, naiwne oczekiwania, że Zachód mimo wszystko nam pomoże. - Cała sprawa interesowała mnie przede wszystkim z jednego punktu widzenia: naiwności, infantylizmu politycznego Polaków, nieumiejętności myślenia racjonalnego - opowiadał Robert Jarocki.
Jak czytamy we wstępie do "Sztuki i krwi”, zachowanie Niemców w Polsce było bez precedensu:

"Okupanci zamykali szkoły średnie i wyższe, muzea i biblioteki, sale koncertowe i teatry dramatyczne, a ludzi nauki, sztuki oraz literatury zepchnęli do podziemia. I choć dygnitarze Trzeciej Rzeszy rabowali dzieła sztuki również w okupowanych krajach Europy Zachodniej, to nigdzie poza Polską nie burzyli i nie palili zabytkowych budowli, wraz z ich wyposażeniem. A tak właśnie postępowali w czasie Powstania w Warszawie i po wypędzeniu ludności cywilnej z miasta".
Czytelnik znajdzie w książce Roberta Jarockiego znakomicie nakreślone sylwetki Stanisława Lorentza, Jarosława Iwaszkiewicza, Jana Zachwatowicza, Aleksandra Gieysztora czy Karola Estreichera na tle burzliwych wydarzeń czasów wojny. Szczególną zaś pozycję zajmuje Bohdan Korzeniewski. Opowieść o nim przebiega swoistymi "zygzakami", które wyznaczają mu oddzielną rolę w walce o ratowanie księgozbiorów podczas okupacji.
Napisana jak reportaż, oparta na rozmowach, listach i wspomnieniach, pozwala poczuć ówczesną atmosferę i jednocześnie docenić zasługi tych najwybitniejszych przedstawicieli polskiej inteligencji dla polskiej kultury. (PIW/materiały wydawcy)
Z Robertem Jarockim rozmawiała Ewa Prządka.

 ***

W cyklu "To się czyta" prezentujemy w tym tygodniu fragmenty książki "Sztuka i krew 1939-1945". Czyta Jan Englert. 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec zdjęć do najnowszego filmu Machulskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 21:01
Reżyser powiedział IAR, że jest bardzo zadowolony z Roberta Więckiewicza w roli Adolfa Hitlera i wokalisty Nergala w roli Joachima Ribbentropa. Obaj wypadli świetnie, obaj mówią na ekranie po niemiecku.
rozwiń zwiń