X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy ona może zastąpić Boga?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 15:00
O aspiracjach oraz prawdzie i kłamstwie w twórczości legendarnej już performerki Mariny Abramowić rozmawiali w Dwójce krytycy sztuki i filmu oraz artyści.
Audio
Kadr z filmu Marina Abramović: artystka obecna
Kadr z filmu "Marina Abramović: artystka obecna"Foto: facebook.com/marinafilm

W kinach można oglądać film poświęcony ikonie sztuki performansu,  jednej z najważniejszych artystek XX wieku. "Marina Abramović: artystka obecna" dokumentuje prace nad wystawą  z 2010 roku, "Artist is Present", w nowojorskim Museum of Modern Art. Abramović, przy wsparciu uczniów, przygotowała retrospektywę swoich prac i uzupełniła ją o… swoją ciągłą obecność. Przez trzy miesiące, przez sześć dni w tygodniu, po siedem godzin dziennie nieruchomo siedziała w muzeum na krześle. Przed nią siadali ludzie i patrzyli jej w oczy.

W filmie zobaczyć można osoby, które pod wpływem tego doświadczenia zaczynały płakać,. przeżywały głębokie wzruszenie, graniczące z histerią. - Abramović proponuje gościom wystawy trasngresję, wyjście poza codzienność albo przynajmniej złudzenie takiej sytuacji - wyjaśni krytyk sztuki Stach Szabłowski. - Ona nie może powiedzieć wprost, że jest boginią. Wręcz przeciwnie: twierdzi, że jest zupełnie normalna i lubi gotować. Ale jednoczesnie kreuje się na osobę funkcjonującą poza czasem i cierpieniem. Zaspokaja pośrednio głód świętości w zlaicyzowanym społeczeństwie.

Nie wszycy podzielają entuzjazm Szabłowskiego. -"Artist is Present" ustępuje dawnym, radykalnym perfomansom Abramović z lat 70. i 80. Tu nie ma elementu niepewności, łamania zasad, ryzyka. A kiedyś potrafiła ona przecież narażać własne zdrowie, a nawet życie - uważa krytyczka sztuki Ewa Toniak. - Cała ta akcja, a potem film zostały zrobione na potrzeby medialnego show - zgadza się z nią krytyczka filmowa Adrianna Prodeus, które odwiedziła Museum of Modern Art w Nowym Jorku. - Z biegiem lat ona przesunęła się ze sfery performensu w stronę teatru i filmu, brutalną prawdę zastąpiła artystycznym fałszem. Kiedyś tworzyła sztukę współczesną, dziś funkcjonuje w obiegu, gdzie zarabia się pieniądze, obok Laurie Anderson i Lou Reeda.

"Heroiczny" okres Mariny Abramowić, kiedy odegrała ona kluczową role w rozwoju sztuki feministycznej, wspominała w Dwójce znana artystka Natalia LL. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, przygotowanej przez Aleksandrę Łapkiewicz.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marina Abramović i Calypso Rose podbiły Dwa Brzegi

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 18:00
- W tym roku wygrały tytuły niełatwe, opowiadające o kontrowersyjnych postaciach, wpisujące się w filozofię buntu - o zakończonym 6. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi mówi Alicja Myśliwiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Traktuje ciało jako podmiot i przedmiot twórczości

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 11:08
Marina Abramović jest jedną z najbardziej znanych i cenionych przedstawicieli sztuki performance’u.
rozwiń zwiń