Ostra satyra na zdemoralizowany świat

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 11:53
W sobotnim słuchowisku Dwójki: "Bal w operze" Juliana Tuwima! Gorsząca wielu wizja balu w pałacu faszystowskiego dyktatora, pełna furii karykatura międzywojennej rzeczywistości.
Ostra satyra na zdemoralizowany świat
Foto: PraveenbenK/Flickr, lic. CC

Przyczyną powstania poematu był ostry sprzeciw Tuwima wobec rodzącego się w latach dwudziestych faszyzmu, a według Czesława Miłosza także obrzydzenie poety wywołane demoralizacją współczesnego mu świata, pogoń władzy za "pieniądzem, seksem i obżarstwem".

"Bal w operze", przez wielu krytyków oceniany jako arcydzieło XX-wiecznej literatury polskiej, powstał w 1936, w całości wydany został dopiero w 1982. W "Wieczorze ze słuchowiskiem" usłyszymy realizację radiową z 1979 roku w reżyserii Henryka Rozena.

Muzyka Piotra Mossa. Występują: Anna Chodakowska, Mirosława Krajewska, Wiktor Zborowski, Tadeusz Włodarski, Andrzej Piszczatowski.

9 lutego (sobota), godz. 22.30

Uchwałą Sejmu rok 2013 ogłoszony został Rokiem Juliana Tuwima.

Czytaj także

Wybuchła niepodległość, a wraz z nią Skamandryci

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 12:43
Jeszcze w czasie wojny, w marcu 1918 roku w piśmie studenckim "Pro arte et studio" opublikowany został wiersz Tuwima "Wiosna", który wywołał skandal i kontrowersje, które spowodowały zmianę redakcji pisma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film o cygance, która zachwyciła Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 14:00
- To była pierwsza cygańska poetka, która zapisała swoje wiersze. Pierwsza na świecie. I zapłaciła za to swoją cenę - mówi Krzysztof Krauze o bohaterce swojego nowego filmu "Papusza".
rozwiń zwiń