Józef Czechowicz przeczuł katastrofę

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 15:30
Był jednym z poetów awangardy, tłumaczem poezji, autorem wielu słuchowisk dla Polskiego Radia. Zginął 9 września 1939 roku podczas niemieckiego bombardowania. Poetę w 110. rocznicę jego urodzin wspominał w Dwójce Piotr Matywiecki.
Audio
  • O zmarłym tragicznie w roku 1939 poecie i o jego twórczości rozmawiają Witold Malesa i Piotr Matywiecki (Dwójka).
Józef Czechowicz, rys. Jan Wydra (1937)
Józef Czechowicz, rys. Jan Wydra (1937)Foto: Jerzy Kwiatkowski, "Dwudziestolecie międzywojenne", Warszawa 2003

- Józef Czechowicz był przez całe życie związany z Lublinem, miastem, w którym się urodził - opowiadał Piotr Matywiecki. - Ale w życiu artysty splotły się właściwie wszystkie poziomy cywilizacyjne ówczesnej Polski i w ogóle Europy. Ojciec Czechowicza pochodził ze wsi, skąd przeprowadził się do Lublina. Gdy poeta przyszedł na świat, rodzina przeniosła się do Warszawy, potem do Paryża... Czechowicz wchłonął więc w siebie klimat zarówno wsi, miasteczek, jak i wielkiego miasta - mówił gość "Notatnika Dwójki".

Całą poezję Czechowicza, zamkniętą w okresie międzywojennym, przenika katastrofizm, świadomość tego, co nadejdzie. Ale, jak przypominał Piotr Matywiecki, poetów pokolenia Czechowicza pociągnęła również muzyczność. - Właśnie na niezwykłą śpiewność jego dzieł zwracali szczególną uwagę krytycy, co poetę mocno irytowało. Ta cecha jego twórczości, muzyczność, pochodzi z jego fascynacji poezją Guillaume'a Apollinaire'a, którego wiersze często tłumaczył. Myślę, że wielu poetów awangardowych można nazwać "synami" Apollinaire'a i że do nich właśnie należał Józef Czechowicz.

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, którą prowadził Witold Malesa.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mroczne tajemnice domu Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 18:00
- Tuwim od najmłodszych lat miał poczucie, że jest naznaczony – Piotr Matywiecki, autor biografii łódzkiego poety, obala mity jakie narosły wokół jednego z najważniejszych literatów międzywojnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spędź z Herbertem czas w podróży

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 12:45
Jak promować poezję Zbigniewa Herberta?Na przykład przez rozdawanie zakładek do książek z krótkimi cytatami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poezja to kurtyzana, to mikrofalówka... Rozmowa z Agnieszką Wolny-Hamkało

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 12:50
- Kiedy odczytujemy 'kocham cię' w okienku telefonu, to mamy dziwne poczucie schizofrenii pomiędzy czymś ciepłym a chłodnym. Podobnie jest z wierszem, różne media go nam przynoszą - mówiła w Dwójce autorka książki "Inicjał z offu".
rozwiń zwiń