Jak Grecy w Bielawie zamieszkali...

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 15:30
Śledząc losy greckich uchodźców Klimko-Dobrzaniecki snuje opowieść o wygnaniu z raju. - Eleni pochodzi z mojej Bielawy - opowiadał autor książki "Grecy umierają w domu".
Audio
  • "Wielu moich przyjaciół ze szkoły to Grecy". Hubert Klimko-Dobrzaniecki rozmawiał z Anną Lisiecką (Notatnik Dwójki)
Eleni Tzoka, polska piosenkarka pochodzenia greckiego, najsłynniejsza mieszkanka Bielawy
Eleni Tzoka, polska piosenkarka pochodzenia greckiego, najsłynniejsza mieszkanka BielawyFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

/

- Jak pisałem tę książkę nie myślałem o "Odysei". Nie myślałem, że teraz jest kryzys w Grecji, więc temat jest gorący. Ona była we mnie od wielu lat - tłumaczył pisarz w "Notatniku Dwójki"
Klimko-Dobrzaniecki pochodzi z Bielawy, z Dolnego Śląska. Po przegranej w 1949 roku wojnie domowej, przyjechało tam wielu greckich uchodźców. Tylko kilkanaście osób nie wróciło stamtąd do domu. "Grecy umierają w domu" to fikcyjna opowieść, ale też trochę upamiętnienie tego fragmentu powojennej historii Polski.
- Ludzie w Bielawie opowiadali, że oni znaleźli się w kraju zimnym, szarym. Ale Bielawa nawet w PRL-u była miejscem schowanym w górach, a Grecy stworzyli koloryt tego miejsca. Niewykluczone, że ja dzięki ich opowieściom też zacząłem podróżować - opowiadał Klimko-Dobrzaniecki w rozmowie z Anną Lisiecką.

usc

Czytaj także

Grecja i Macedonia. Ostra walka o Aleksandra Wielkiego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 11:50
Czy Macedończycy wywodzą się od antycznych superwojowników, czy raczej mają więcej wspólnego ze Słownianami? O tym rozmawialiśmy w audycji "Słuchaj świata" w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty w Turcji, protesty w Grecji...

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 11:56
W "Więcej świata" o niepokojach w europejskich państwach: w Grecji nie dotrzymującej kroku państwom Unii Europejskiej oraz w Turcji, od lat starającej się o członkostwo w Unii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecja: lewica wychodzi z rządu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 16:37
Grecka Demokratyczna Lewica ogłosiła, że wychodzi z koalicji rządzącej. Powodem jest spór o zamknięcie mediów publicznych.
rozwiń zwiń