X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzięki jego muzyce wielu przetrwało okupację

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 15:30
Prof. Jan Ekier kończy 99 lat. Czemu pokochał Chopina? – Jego muzyka jest bardzo polska – przyznaje z rozbrajającą szczerością nobliwy jubilat.
Audio
  • Dzięki muzyce Chopina wielu przetrwało okupację - mówił prof. Jan Ekier. (PR, 29.08.2012)
Jan Ekier udekorowany Orderem Orła Białego w 2010 roku
Jan Ekier udekorowany Orderem Orła Białego w 2010 rokuFoto: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej/Wikipedia

Prof. Jan Ekier wspominał w "Notatniku Dwójki", że dorastał w atmosferze muzycznej, jego ojciec amatorsko grał na bardzo wielu instrumentach, był kompozytorem muzyki popularnej. On i jego siostra bardzo wiele zawdzięczali swojej pierwszej nauczycielce gry na fortepianie Oldze Stolfowej.

Podkreślił, że w dzieciństwie bardzo często chodzili na koncerty, gdyż Kraków był wtedy "miastem przelotowym” i koncertowało tam wiele wielkich nazwisk. Kogo szczególnie zapamiętał? Siergieja Prokofieva, Siergieja Rachmaninova, Józefa Śliwińskigo, Aleksandra Michałowskiego. - Pozostawili oni ślad na naszej formacji muzycznej – dodał.

Ważny wpływ na kształtowanie się muzycznej osobowości Ekiera miało też słuchanie konkursów chopinowskich. Przyznał, że podczas nagrywania kompletu mazurków przypominał sobie, że "tak przecież grał je Uninsky”.

- Oczywiście nie była to kopia, ale pewne podejścia przenikały do mojego wykonawstwa – tłumaczył.

Jan Ekier zwracał uwagę na atmosferę muzyczną i intelektualną ówczesnego Krakowa. Było to miasto, które w tamtym czasie można określić jako stolicę kulturalną Polski. W 1933 roku Ekier zaczął dojeżdżać do Warszawy, a rok później osiedlił się w niej.

- Tam robiłem u prof. Drzewieckiego fortepian, a u prof. Sikorskiego kontynuowałem kompozycję – informował.

W 1937 roku wziął udział w konkursie chopinowskim, na którym zajął VIII nagrodę. Z dzisiejszej perspektywy uważa to wydarzenie za istotny etap głębszego zainteresowania się tym kompozytorem, gdyż "jego muzyka jest bardzo polska".

- Z fantazją i brakiem wyobraźni, cechami charakterystycznymi dla młodego człowieka, wybrałem na konkurs najtrudniejsze utwory. W każdym razie swoje zrobiłem – dodał.

Okres warszawski skończył się dla Ekiera w 1939 roku.

- W czasie okupacji dawałem lekcje prywatne, grałem w kawiarniach, które były wtedy małymi salami koncertowymi (…). Pierwszą rzeczą jaką zabroniono, to grania Chopina. (…) Niemcy nawet nie zdawali sobie sprawy z tego, jak bardzo przyczynili się do jego nobilitacji. Widocznie on najbardziej zagrażał ich interesom – wspominał.

Jan Ekier zauważył, że w tym czasie grał bardzo dużo koncertów w "podziemiu”, które określa z dzisiejszej perspektywy jako barwny czas, "bardzo głęboki”. Zarówno ludzie grający, jak i słuchający recitali dużo ryzykowali, mogli trafić za to nawet do obozu koncentracyjnego. 

- Miewałem takie wypadki po wojnie, gdy ludzie przypominając sobie te koncerty mówili mi, wiesz, dzięki twojej muzyce udało mi się przetrwać okupację – wspominał.

Jan Ekier po II wojnie światowej stał się wychowawcą pokolenia polskich laureatów imprezy, jego uczniami byli m.in.: Halina Czerny-Stefańska, Barbara Hesse-Bukowska i Regina Smendzianka.

Koncertował w większości krajów europejskich, Ameryce Południowej i Japonii. Nagrał szereg płyt. Wielokrotnie był jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym powojennych konkursów chopinowskich (przewodniczący jury w 1985, 1990, 1995 r.). Do historii przejdzie jednak przede wszystkim jako redaktor naczelny epokowego "Wydania Narodowego" dzieł Chopina.

Spuścizna kompozytorska Jana Ekiera obejmuje dzieła orkiestrowe (Suita góralska, Koncert fortepianowy), baletowe (Straszak, Tempo dnia), kameralne (Wariacje i fuga na kwartet smyczkowy), fortepianowe (Toccata, Kolorowe melodie, preludia, mazurki, kolędy i in.), wokalne (Pieśni walki podziemnej, Szturmówka i in.) oraz muzykę filmową, która w dużej części inspirowana jest folklorem polskim.

Jan Ekier był odznaczony wieloma nagrodami państwowymi m.in. w 2004 roku otrzymał specjalną Nagrodę Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej, przyznaną - po raz pierwszy - w uznaniu wybitnych zasług dla zachowania i popularyzacji dziedzictwa Fryderyka Chopina. Sześć lat później został odznaczony Orderem Orła Białego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chopin widziany poprzez dzieła

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 14:51
Zapraszamy na rozmowę z prof. Janem Ekierem, redaktorem naczelnym Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor Jerzy Żurawlew – w 30. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 09:51
Bohaterem środowych "Słów po zmroku" będzie wybitny pedagog, pomysłodawca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin, Kilar i Mykietyn

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 16:55
A także wielu innych polskich twórców i artystów na koncercie festiwalu "Chopin i jego Europa". Transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w niedzielny wieczór w Dwójce!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksandra Kuls: Ważna jest moja wizja

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 19:15
- Muszę mieć w sobie dużo siły, żeby wykonywać taki koncert. Nie mogę właściwie całkowicie zdać się na dyrygenta, z jakiegoś powodu stoję tam na środku sceny i muszę coś zaproponować - mówiła Aleksandra Kuls, artystka festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniił Trifonov na festiwalu "Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 08:36
Znakomity rosyjski artysta wystąpił z recitalem fortepianowym w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń