Teczka Wojaczka. Odkrycie czy fatalne przeoczenie?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 15:00
– Te utwory mogłyby zostać odnalezione już 12 lat temu – mówił Konrad Wojtyła o nieznanych tekstach Rafała Wojaczka, które odkrył niedawno wspólnie z Maciejem Meleckim.
Audio
  • Maciej Melecki i Konrad Wojtyła o nieznanych wierszach Rafała Wojaczka (Notatnik Dwójki)
Wizerunek Rafała Wojaczka umieszczony na tablicy poświęconej pamięci poety na ulicy Rzeźniczej we Wrocławiu
Wizerunek Rafała Wojaczka umieszczony na tablicy poświęconej pamięci poety na ulicy Rzeźniczej we WrocławiuFoto: Bonio/wikimedia/CC BY SA 3.0

6 grudnia Rafał Wojaczek skończyłby 70 lat. W grudniu mija także 50. rocznica jego debiutu. Wielbicieli twórczości poety elektryzuje dziś jednak coś innego. W październiku w archiwum rękopisów Ossolineum odnaleziono niepublikowane nigdy utwory Wojaczka. Choć, jak zauważył Konrad Wojtyła, "z jednej strony możemy mówić o odkryciu, z drugiej o fatalnym przeoczeniu".

Maciej Melecki i Konrad Wojtyła wybrali się bowiem do Ossolineum, mając pewność, że odnajdą tam wiersze, które - czasem z powodów cenzuralnych - nie znalazły się w żadnym tomie poezji Wojaczka. O ich istnieniu wiedziano zresztą już od 1976 r., zaś w 2003 r. wydany przez Ossolineum inwentarz rękopisów wprost wskazywał, gdzie ich szukać.

Jednak, jak opowiadał Maciej Melecki, pewna część teczki Wojaczka okazała się ogromną niespodzianką.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Maciej Melecki (poeta, edytor tomu wierszy Rafała Wojaczka "Reszta krwi", dyrektor Instytutu Mikołowskiego), Konrad Wojtyła (poeta, tłumacz, dziennikarz i krytyk literacki)

Data emisji: 7.12.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/jp

Czytaj także

Baudelaire i inni. Biblioteka Rafała Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 15:00
– Patrząc na te książki, możemy prześledzić niezwykle intensywny i bogaty rozwój intelektualny Wojaczka – mówił Maciej Melecki, dyrektor Instytutu Mikołowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto nieznaną twórczość Rafała Wojaczka. To poezja i opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 21:42
Ponad pięćdziesiąt wierszy i sześć opowiadań, które nigdy nie były publikowane, znajduje się w Bibliotece Ossolineum we Wrocławiu. Dwa tygodnie temu znaleziska dokonali Maciej Malecki z Instytutu Mikołowskiego oraz badacz literatury Konrad Wojtyła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Wojaczek. Tragiczny los młodego poety

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 05:40
- Był to człowiek o strukturze psychopatycznej, a zatem był podatny na wszystkie bodźce. Suma tych bodźców sprawiła, że poeta wpadł w potrzask choroby psychicznej. Wpadł w sidła, które sam na siebie zastawił – oceniał na antenie Polskiego Radia krytyk Jan Marx.
rozwiń zwiń