Przedwojenne fotografie stolicy

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 09:00
Wokół albumu fotografii Czesława Olszewskiego "Warszawa nowoczesna", zawierającego zdjęcia stolicy z lat 30. XX wieku.
Czesław Olszewski: Salon Demonstracyjny Elektrowni Warszawskiej, architekci Jadwiga i Janusz Ostrowscy, oraz Zygmunt Stepiński, 1937, ul. Marszałkowska 150, sala główna I piętra
Czesław Olszewski: Salon Demonstracyjny Elektrowni Warszawskiej, architekci Jadwiga i Janusz Ostrowscy, oraz Zygmunt Stepiński, 1937, ul. Marszałkowska 150, sala główna I piętra Foto: materiały prasowe/Galeria Raster

Czesław Olszewski - jeden z najciekawszych polskich fotografów międzywojnia. W 1925 roku rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Stał się czołowym fotografem Warszawy. Był miłośnikiem muzyki, kolekcjonerem, znawcą grafiki i malarstwa. Właśnie ukazał się album przedstawiający Warszawę nowoczesną w obiektywie Olszewskiego. Książka bogato ilustrowana jest też zbiorem esejów na temat artysty i architektury, którą fotografował.

Zbiór fotografii Olszewskiego jest unikalnym dokumentem kultury ostatniej przedwojennej dekady. To podróż do "Warszawy przyszłości" śladami modernistycznej architektury. Album zawiera prawie 300 archiwalnych zdjęć przedstawiających wybrane warszawskie gmachy użyteczności publicznej, osiedla, apartamentowce, wille i modernizowane w latach trzydziestych XX wieku arterie. Wszystkie zdjęcia zostały zeskanowane z oryginalnych, szklanych negatywów. O ile to było możliwe, na podstawie zachowanych śladów, odtworzone zostało również autorskie kadrowanie.

W audycji Aleksandry Łapkiewicz o Czesławie Olszewskim opowiada syn fotografa prof. Andrzej Olszewski - historyk sztuki, znawca modernistycznej architektury oraz Łukasz Gorczyca z Galerii Raster, która album wydała. Książka ukazała się w serii, którą Galeria poświęca Warszawie.

29 października (poniedziałek), godz. 15.00

Zobacz więcej na temat: podróże Warszawa
Czytaj także

"Wojna przebija z każdej głoski języka polskiego"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 15:00
Dorota Masłowska znów wywołała wojnę. Tym razem o... Masłowską. Nowa powieść "Kochanie, zabiłam nasze koty" to, faktyczny lub pozorowany, zwrot pisarki ku wartościom konserwatywnym. Dwójka spotkała się z nią na Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym powinno być Miasto Literatury

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 17:59
Specjalne wydanie "Przestrzeni kultury" z Festiwalu Conrada w Krakowie - mieście ubiegającym się o tytuł Miasta Literatury UNESCO.
rozwiń zwiń