"Świadomość" - krzywy uśmiech sztuki w stronę życia

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 16:59
- W początkach swojej działalności formacja często występowała podczas świąt - na przykład Barbórki - mówił w "Notatniku Dwójki" współautor książki o historii grupy "Świadomość. Neue Bieriemiennost", Karol Sienkiewicz.
Audio
  • Mirosław Bałka i Mirosław Filonik opowiadają o stworzonej przez siebie formacji artystycznej "Świadomość". W audycji wzięli udział również kurator wystawy poświęconej grupie "Świadomość", Joanna Kiliszek i współautor książki na temat formacji, Karol Sienkiewicz (Dwójka/Notatnik Dwójki)
grafika z książki Świadomość.Neue Bieriemiennost,
grafika z książki "Świadomość.Neue Bieriemiennost",Foto: materiały promocyjne

- Wskazywaliśmy tym sposobem na "pseudoważność" danego święta - zaznaczał jeden z członków artystycznego kolektywu, Mirosław Filonik - Podczas Barbórki urządziliśmy nawet wystawę węgla kamiennego. Nie miało to na celu wyłącznie wykipiwania rzeczywistości. W ten sposób czciliśmy także określone zawody: lekkie i ciężkie - śmiał się artysta.

Historia grupy "Świadomość. Neue Bieriemiennost" zaczęła się od przyjaźni, wspólnych imprez, fascynacji muzycznych. Mirosław Bałka, Mirosław Filonik i Marek Kijewski poznali się na początku lat 80. w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wiosną 1985 roku zrodziła się koncepcja wspólnej działalności, czyli Świadomość.

- Działalność Neue Bieriemiennost pozostawała białą kartą historii sztuki i postanowiliśmy wydobyć ją na światło dzienne. Nie obyło się bez zaskakujących odkryć - mówił w audycji Karol Sienkiewicz.

W audycji Aleksandry Łapkiewicz udział wzięła również historyk sztuki, Joanna Kiliszek.

Zobacz więcej na temat: PRL SZTUKA
Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"K.C. Świadomości Neue Bieriemiennost" wracają w książce

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 15:00
Tak nazywali siebie Mirosław Bałka, Mirosław Filonik i Marek Kijewski, wykpiwający w latach 80. socjalistyczną rzeczywistość i oficjalną propagandę. Ich twórczości z tamtego czasu poświęcona jest książka, o której rozmawialiśmy w "Wybieram Dwójkę"
rozwiń zwiń