REKLAMA

Ewa Dałkowska: w teatrze radiowym nie mam brania

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 09:00
Choć droga artystyczna znakomitej aktorki zaczęła się w dzieciństwie od radia właśnie (występy na antenie rozgłośni we Wrocławiu), to w Teatrze Polskiego Radia występuje stosunkowo nieczęsto. - Trudno cię obsadzić - powiedział jej reżyser Andrzej Piszczatowski.
Audio
Ewa Dałkowska
Ewa DałkowskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Po szkole Ewa Dałkowska zagrała w kilku filmach, co utrudniło jej początki w teatrze dramatycznym - scena była dla niej niczym ocean... Gry w teatrze nauczyła się w Katowicach u Ignacego Gogolewskiego. Potem był Teatr Współczesny Zygmunta Hübnera:

- Pozostał moim mistrzem do dzisiaj - mówiła w Dwójce znakomita aktorka. - Do dziś pytam go wewnętrznie, czy podobałoby mu się... na przykład, że jestem w teatrze Warlikowskiego. Jestem przekonana, że podobałoby mu się.

Teatr od lat stwarza Ewie Dałkowskiej ogromne możliwości. Aktorka współpracowała m.in. z Aleksandrem Bardinim, Andrzejem Wajdą, Zbigniewem Zapasiewiczem oraz z Janem Englertem. Do najważniejszych twórców teatralnych w życiu zawodowym aktorki należą bez wątpienia Zygmunt Hübner i Krzysztof Warlikowski. O ich teatrze rozmawialiśmy podczas audycji, próbując porównać dwie odmienne rzeczywistości warunkujące ich działania artystyczne.
Ewa Dałkowska swój talent bardzo efektownie objawia również w kinie. Rola Rity Gorgonowej w filmie Janusza Majewskiego z 1977 roku - próbie rekonstrukcji jednego z najgłośniejszych procesów międzywojennych - ugruntowała aktorkę jako tę, która potrafi oddać tajemnicę postaci. Umiejętność Dałkowskiej wykorzystywali później: Janusz Kijowski w "Głosach", Wiesław Saniewski w "Nadzorze" oraz Jacek Koprowicz w "Medium" i "Mistyfikacji".
Nasz gość to także doktor Nosilewska w "Szpitalu przemienienia" Edwarda Żebrowskiego, żona głównego bohatera w "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy, przyjaciółka ze szkolnych lat głównej bohaterki w filmie Agnieszki Holland "Aktorzy prowincjonalni", prostytutka Stella w "Roku spokojnego słońca" Krzysztofa Zanussiego. Niezapomnianą kreację nagrodzoną przez dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1985 roku aktorka stworzyła w filmie Andrzeja Barańskiego "Kobieta z prowincji".
Na uwagę zasługuje także rola Stefy Wilczyńskiej w filmie Andrzeja Wajdy "Korczak". O cenie, jaką zapłacił za wcielenie się w rolę Janusza Korczaka, opowiadał już w naszej audycji Wojciech Pszoniak. Tym razem porozmawiamy o tym wyjątkowym filmie z, partnerującą mu w roli współkierowniczki sierocińca, znakomitą aktorką.
Kabaret pod Egidą był miejscem, w którym Ewa Dałkowska pokazała swój talent od zupełnie innej strony. Bardzo charakterystyczne jest też jej śpiewanie. Podczas spotkania w Dwójce usłyszymy wyjątkowe wykonania utworów znanych (autorstwa m.in. Jeremiego Przybory) oraz zupełnie w konktekście naszego gościa zaskakujących.
Audycję prowadziła Magdalena Juszczyk.

Czytaj także

"Jak człowiek ma w sobie coś z wampira, to jest to fantastyczna sprawa"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 09:04
Jadwiga Jankowska-Cieślak, znakomita aktorka teatralna i filmowa, laureatka wielu nagród, była gościem audycji z cyklu "W Dwójce raźniej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesteśmy tym, co mówimy o sobie do siebie samych

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 20:55
- Jestem miła dla siebie. Znam ludzi, którzy wobec siebie samych są bardziej surowi, niż wobec kogokolwiek innego. To prowadzi do autodestrukcji. Z tym trzeba walczyć – mówiła w Dwójce znakomita aktorka Charlotte Rampling.
rozwiń zwiń