Która najpiękniejsza? Zobacz polskie starówki

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 10:00
Pewnie Wrocław, Kraków. Gdańsk... Może jednak Grudziądz, Lubomierz, Biecz? A co powiedzieć o zrekonstruowanej warszawskiej Starówce? Oto wyjątkowy przegląd najładniejszych polskich miast.
Audio
  • Gdzie jest najpiękniejsza? Zobacz polskie starówki
Starówka w Jeleniej Górze. Fotografia z albumu Arcydzieła architektury i urbanistyki. Polskie starówki
Starówka w Jeleniej Górze. Fotografia z albumu "Arcydzieła architektury i urbanistyki. Polskie starówki"Foto: mat. prasowe Wydawnictwa Bosz

W "Poranku Dwójki" mówiliśmy o ciekawym albumie "Arcydzieła architektury i urbanistyki. Polskie starówki". Prezentuje on 31 najwspanialszych polskich starówek na nietuzinkowych fotografiach Zbigniewa i Waldemara Panowów. Obok dużych i znanych starych miast, jak Wrocław, Kraków czy Gdańsk, znajdzie tutaj czytelnik również starówki miast i miasteczek dziś nieco zapomnianych, a niegdyś istotnych politycznie czy kulturowo i szczycących się długą metryką, jak Biecz, Tykocin czy Grudziądz.

- Każde z tych miast jest inne, rozwijało się w różnych okresach. Natomiast pewne elementy są bardzo podobne - mówił w rozmowie z Dawidem Dziedziczakiem Michał Wiśniewski, współautor książki, wskazując na temat publikacji: różnice i miejsca wspólne polskich starówek.
Fotografie w albumie opatrzone są komentarzami opisującymi historię struktury urbanistyczno-architektonicznej poszczególnych miast w kontekście ich historii. Wstępem do albumu są dwa eseje – autorstwa prof. Franciszka Ziejki i dra Michała Wiśniewskiego – wprowadzające w historię idei miasta i starówki.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Michałem Wiśniewskim oraz Maciejem Czeredą, architektem i urbanistą, który opowiadał o specyfice warszawskiego Starego Miasta.

Widok
Widok na starówkę w Tykocinie. Mat. prasowe Wydawnictwa Bosz
Czytaj także

Starówka w Sanoku będzie jak nowa

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 21:03
Ponad 8 mln zł ze środków unijnych zostanie przeznaczonych na odnowienie w Sanoku placu św. Michała wraz z przyległymi do niego ulicami. Trwające od ubiegłego roku prace zakończą się w połowie 2013 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelska starówka wypiękniała

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 15:09
Kosztem 2,54 mln zł zakończył się remont ośmiu zabytkowych kamienic w Lublinie, które należą do zasobów komunalnych miasta. Dotacja z Unii Europejskiej wyniosła 718 tys. zł.
rozwiń zwiń