Polskie Radio
Section05
Starówka

Odbudowane Stare Miasto ma 70 lat. Sprawdź, jak będzie świętować warszawska Starówka

W weekend 21-23 lipca, odbudowana warszawska Starówka obchodzi swoje 70-lecie. Z tej okazji aż 30 instytucji połączyło swoje siły, by świętować oddanie do użytku pierwszych fragmentów Starego Miasta. Zaplanowanych jest dokładnie 70 różnego rodzaju wydarzeń: koncerty, spacery, warsztaty artystyczne i filmowe - warto wziąć w nich udział!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski Warszawa Starówka Justyna Grabarz odbudowa II wojna światowa Powstanie Warszawskie Trójka

Antoni Magier. Kronikarz pogody i plotek Warszawy

Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych ludzi stolicy w swojej epoce. Stołeczne przekupki miały go za magika, któremu jakaś nieznana siła podszeptuje stan temperatury i aurę na kolejne dni. W jego ekscentrycznym - jak wówczas uważano - zachowaniu kryła się jednak metoda naukowa, a zapisy obserwacji stanowią istotne źródło przybliżające realia przełomu XVIII i XIX wieku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa pogoda Starówka Stanisław August Poniatowski

Od Wysokiej Bramy do ławeczki Mikołaja Kopernika. Olsztyński spacer po starówce

Wysoka Brama, historia kamienic Starego Miasta i zdobiących je sgraffitowych malunków oraz spacer śladami Mikołaja Kopernika – to tylko niektóre punkty wycieczki po Olsztynie, w którą w ramach "Trójkowego Rajdu Rowerowego" wyruszyliśmy wraz z Marianem Jurakiem z PTTK. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan podróże turystyka Olsztyn warmińsko-mazurskie Warmia Mazury rower miasto Mikołaj Kopernik II wojna światowa Feliks Nowowiejski Paweł Turski Starówka astronomia

Czarna niedziela Powstania Warszawskiego. Na Starówce zginęło wtedy 300 osób

13 sierpnia 1944 roku nazywany jest czarną niedzielą Powstania Warszawskiego. W wyniku eksplozji niemieckiego pojazdu na Starym Mieście zginęło blisko 300 osób. - Nagle zsunęła się wielka skrzynia załadowana 500 kilogramami materiału wybuchowego i nastąpiła niesłychana eksplozja, która wstrząsnęła całą Starówką - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Robert Gawkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy to był czołg pułapka?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Robert Gawkowski Powstanie Warszawskie Starówka

"Kluczowa rola Solidarności". Wiceminister MKiDN o wpisaniu warszawskiej Starówki na listę UNESCO

Czterdzieści lat temu warszawska Starówka została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin przypomniała, że odbudowa Starówki i Zamku Królewskiego to zasługa profesora Jana Zachwatowicza. Jego dzieło kontynuował profesor Krzysztof Pawłowski, który przyczynił się do wpisania odbudowanego Starego Miasta na listę UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego UNESCO Warszawa Starówka architektura POLSKA

Podróże. Co może robić turysta w Warszawie?

Warszawa to najchętniej odwiedzane przez turystów miasto Polski. W 2016 roku nasza stolica zarobiła na zwiedzajacych ponad 15 mld złotych. Zainteresowaniem cieszą się popularne zabytki, ale turyści wybierają też różne oryginalne sposoby zwiedzania miasta. Gośćmi audycji O Sobie Samych byli Maria Schicht ze Stołecznego Biura Turystyki i Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 praca edukacja turystyka Warszawa Starówka Łazienki Królewskie obcokrajowcy