Rozpad ZSRR w reportażach Swietłany Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 13:00
– Zwykli ludzie doznali wstrząsu po upadku Związku Radzieckiego – mówiła Swietłana Aleksijewicz, autorka książki "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".
Audio
  • Swietłana Aleksijewicz i Martin Pollack o książce "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" (Wybieram Dwójkę)
Książka Swietłany Aleksijewicz jest nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014 (zdj. ilustracyjne)
Książka Swietłany Aleksijewicz jest nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014 (zdj. ilustracyjne)Foto: Sergey Rodovnichenko/flickr/cc

Białoruska pisarka przygląda się ludzkim historiom w momencie gwałtownej przemiany, której prości obywatele państw bloku wschodniego nie mogli przewidzieć. Przez lata wpajano im pewien obraz świata, który z dnia na dzień okazał się bezwartościowy. – Rozpad Związku Radzieckiego w sposób dosłowny przenosi się w mojej książce na rozpad człowieka – powiedziała Swietłana Aleksijewicz.

Autorka książki mówiła w Dwójce, dlaczego "czerwony człowiek" był przed pierestrojką przekonany o swojej doskonałości, a także tłumaczyła, skąd bierze się dzisiejsza agresja ludzi na postsowieckiej ziemi i co z tym wszystkim wspólnego ma reżim Władimira Putina.

***

Materiał przygotowała: Monika Pilch

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Goście: Swietłana Aleksijewicz (białoruska pisarka), Martin Pollack (austriacki pisarz, dziennikarz i tłumacz literatury polskiej)

Data emisji: 14.05.2015

Godzina emisji: 16.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/jp

Czytaj także

Usypać góry. Historie z Polesia

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 19:00
To wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też „tutejsi” – Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tłumy i kolejki, czyli korespondenci na wojnie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2015 23:10
– Dziennikarzy na wojnach przybywa. W Iraku i Afganistanie pod nogami żołnierzy pałętało się ich kilka tysięcy – mówiła reportażystka Miłada Jędrysik, autorka książki "Inny front".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trauma jest dziedziczna. "Mała zagłada" Anny Janko

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 11:00
– Naukowcy potwierdzają, że dziedziczy się blizny po rodzicach – mówiła Anna Janko, autorka książki "Mała zagłada", którą ogłoszono Warszawską Premierą Literacką miesiąca marca.
rozwiń zwiń