Dla kogo Nagroda im. Oskara Kolberga? Zobacz na żywo!

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 15:11
Dziś nastąpi oficjalne zakończenie Roku Kolberga w Polsce. W trakcie specjalnej uroczystości zostaną wręczone nagrody "Za zasługi dla kultury ludowej”. Transmisja z tego wydarzenia na naszej stronie.
Podsumowanie Roku Kolberga (Oskar Kolberg na zdjęciu) planowane jest w lutym 2015 roku, gdyż szereg działań związanych z jubileuszem 200. rocznicy urodzin etnografa ciągle trwa.
Podsumowanie Roku Kolberga (Oskar Kolberg na zdjęciu) planowane jest w lutym 2015 roku, gdyż szereg działań związanych z jubileuszem 200. rocznicy urodzin etnografa ciągle trwa.Foto: O. Kolberg, druk wg Stachiewicza, ze zbiorów Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, za zgodą IMIT

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Uroczystości zamknięcia Roku Kolberga rozpoczną się w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie już godz. 12.00. Po raz 39. wręczona zostanie Nagroda im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej” wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej.
Laureatami 39. edycji Nagrody zostali:
- Mieczysław Gaja , rzeźbiarz ludowy, Łuków, woj. lubelskie
- Jan Jurek , garncarz z ośrodka garncarskiego w Medyni Głogowskiej, woj. podkarpackie
- Jan Kania , muzykant-harmonista, choreograf, animator kultury kurpiowskiej, Lipniki, Kurpie Zielone, woj. mazowieckie
- Jerzy Walkusz , wykonawca instrumentów ludowych i rekwizytów obrzędowych, rzeźbiarz, kowal, animator kultury kaszubskiej, Hopowo, Kaszuby, woj. pomorskie
- Barbara Krajewska , poetka ludowa, Iwany, gm. Janowiec Kościelny, woj. warmińsko-mazurskie
- Kapela Rodzinna Trebuniów-Tutków , Zakopane, Podhale, woj. małopolskie
- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Boczki Chełmońskie” , Boczki Chełmońskie, gm. Kocierzew Południowy, Łowickie, woj. łódzkie
- Zespół "Oldrzychowice" z Oldrzychowic , Oldřichowice, Zaolzie, Republika Czeska
- Maria Baliszewska , etnomuzykolog, dokumentatorka i popularyzatorka kultury ludowej, dziennikarka Polskiego Radia, Radiowego Centrum Kultury Ludowej, Warszawa
- Anatol Kocyłowski , choreograf i pedagog, popularyzator polskich tańców regionalnych i narodowych, Kraków
- Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich , Wdzydze Kiszewskie, Kaszuby, woj. pomorskie
"Polskie Radio Rzeszów" - Rozgłośnia Regionalna w Rzeszowie , Spółka Akcyjna, Rzeszów, woj. podkarpackie
Nagroda przyznawana jest przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzatę Omilanowską. Uroczystość połączona będzie z wręczeniem medali Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" przyznanych w Roku Oskara Kolberga.
Nagroda im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawana jest od 1974 roku. Od początku miała rangę wyróżnienia ogólnopolskiego i najważniejszego w dziedzinie kultury ludowej.

Fundatorami nagród są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja "Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Organizatorem tegorocznej edycji nagrody są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Muzyki i Tańca, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze oraz Program 2 Polskiego Radia.
W drugiej części uroczystości odbędzie się spektakl „Orszak weselny/Żałobny rapsod” w reżyserii Darka Błaszczyka, według scenariusza Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka. W spektaklu wystąpią Zespół Śpiewaczy "Jarzębina” z Kocudzy, Męski Zespół Śpiewaczy z Godziszowa, Zespół „Tęgie Chłopy” ze Stanisławem Witkowskim, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, „Brodacze” ze Sławatycz oraz Jacek Hałas, który jest również autorem opracowania muzycznego całego spektaklu.
O godz. 19.00 spektakl "Orszak weselny/Żałobny rapsod” zostanie powtórzony i otwarty dla publiczności. Spektakl będzie transmitowany "na żywo” na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
Podsumowanie Roku Kolberga planowane jest w lutym 2015 roku, gdyż szereg działań związanych z jubileuszem 200. rocznicy urodzin etnografa ciągle trwa.

O.
O. Kolberg, druk wg Stachiewicza, ze zbiorów Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, za zgodą IMIT

materiały prasowe/bch/mm

Zobacz więcej na temat: Oskar Kolberg
Czytaj także

Dzięki szkołom tradycji wraca życie do wiejskich remiz

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 16:27
- Idea jest taka, że skoro bierzemy skądś muzykę, to próbujemy również ożywić miejsce, w którym żyją ludowi śpiewacy, tancerze, muzycy. To od nich czerpiemy wiedzę - o pomysłach na ożywienia kultury tradycyjnej opowiadał skrzypek Janusz Prusinowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdyby Kolberg miał fonograf...", refleksja nad "Ludem" przez pryzmat nagrań

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:00
- Chcemy się zastanowić, na ile nagrania, które były robione ponad 100 lat po śmierci Kolberga, mogą rzucić światło na sposób czytania i interpretacji jego zapisków - mówił w Dwójce Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Kolberga nie skończy się w grudniu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 13:11
– Najgorszym rozwiązaniem byłoby odfajkowanie sukcesu Roku Kolberga i powrót do codzienności – mówił Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolberg w tropikach i u stóp Himalajów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 11:11
- W Azji i Afryce łączyłam polską muzykę ludową z lokalnymi utworami. Da się znaleźć wspólny mianownik - opowiadała w Dwójce Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń