REKLAMA

Wielkie Splendory i miłosne wyznania laureatów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 19:30
Twórcy uhonorowani przez Teatr Polskiego Radia opowiedzieli w Dwójce o swojej wieloletniej przygodzie z Polskim Radiem, ale też o wielkim uczuciu, z którego zrodziła się ta współpraca.
Audio
  • Rozmowa z laureatami Wielkich Splendorów 2015 (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Laureaci Wielkich Splendorów 2015: Elżbieta Kępińska, Marcin Troński, Wojciech Pszoniak, Ingmar Villqist i Jan Warenycia
Laureaci Wielkich Splendorów 2015: Elżbieta Kępińska, Marcin Troński, Wojciech Pszoniak, Ingmar Villqist i Jan WarenyciaFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Pierwszą rzeczą, jaką mama kupiła po wojnie, było radio - opowiadał w Dwójce Wojciech Pszoniak, tegoroczny laureat Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego. - Zrobiła tak, gdyż chciała słuchać transmisji oper z Mediolanu. Od tamtej pory ja również nie żyję bez radia - wyznawał gość Tomasza Obertyna.

Dla dramaturga Ingmara Villqista, który otrzymał Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka, radio to wspomnienie atmosfery jaką wypełniała się domowa kuchnia po włączeniu odbiornika z zielonym okiem. - Radio było lustrem przez które wsączało się coś dobrego i ciepłego, coś, co zapewniało poczucie bezpieczeństwa, umożliwiało wędrówkę w różne światy - wyjaśniał.

Wielkie Splendory 2015 - podsumowanie
splendory663.jpg

Z kolei uhonorowany Wielkim Splendorem aktor Marcin Troński swą młodzieńczą miłość do radia wyraził niebagatelną sumą pieniędzy, które wydał na swój pierwszy radiowy odbiornik

W audycji wysłuchaliśmy też wspomnień Jana Warenyci, który jako reżyser słuchowiska "W Jezioranach" odebrał Honorowego Wielkiego Splendora przyznanego twórcom i realizatorom tej powieści radiowej, goszczącej na antenie Jedynki już od 55 lat!

Wielki Splendor spłynął też na Elżbietę Kępińską, która występuje w Teatrze Polskiego Radia już od ponad 50 lat.

***

Teatr Polskiego Radia przyznaje Splendory od 1988 roku za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz za wkład w rozwój radia artystycznego.

Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Aleksander Bardini, Stanisław Brudny, Stanisława Celińska, Wieńczysław Gliński, Ignacy Gogolewski, Gustaw Holoubek, Kazimierz Kaczor, Krzysztof Kowalewski, Irena Kwiatkowska, Marta Lipińska, Wiesław Michnikowski, Bronisław Pawlik, Franciszek Pieczka, Zofia Rysiówna, Henryk Talar, Janusz Zaorski.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Goście: Wojciech Pszoniak (aktor), Marcin Troński (aktor), Ingmar Villqist (reżyser, dramaturg)

Data emisji: 7.12.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/tj

Czytaj także

Witold Hulewicz – legenda Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 05:55
- Bardzo dbał o rozpowszechnianie wszelkich dzieł kulturalnych. Miał szaloną wyobraźnię, która podsuwała mu mnóstwo pomysłów. Swoją pasją zachęcał i zarażał wszystkich wokół – mówiła na antenie PR Agnieszka Feill, córka Witolda Hulewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Poszepszyńscy byli dziwnymi indywiduami"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 17:00
– Te postaci miały jednak swój wdzięk – mówił Piotr Fronczewski o "Rodzinie Poszepszyńskich", komediowo-radiowym "suplemencie" swojej poważnej aktorskiej drogi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złote Berło dla Teatru Polskiego Radia! Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 12:00
- Uznajemy, że to wyróżnienie związane z jest z naszą misją. Nie wstydzimy się tego słowa, jesteśmy z niego dumni - mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, który - jako pierwsza instytucja w historii - został uhonorowany "Złotym Berłem".
rozwiń zwiń