Jane Birkin. Brytyjska gwiazda w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 17:20
Zapraszamy na koncert ikony muzyki i kina, która 19 kwietnia w Warszawie zaśpiewa piosenki wybitnego francuskiego kompozytora Serge'a Gainsbourga.
Jane Birkin
Jane BirkinFoto: materiały prasowe

Jane Birkin wystąpi w Filharmonii Narodowej wraz z Polską Orkiestrą Radiową i japońskim pianistą Nobuyukim Nakajimą pod dyrekcją Michała Klauzy.

Ceniona angielska aktorka, kompozytorka i wokalistka przy wsparciu Philippe'a Lerichomme (dyrektor artystyczny, wieloletni współpracownik Serge'a Gainsbourga) oraz dzięki aranżacjom i partiom fortepianowym Nobuyukiego Nakajimy, stworzyła specjalny projekt w hołdzie człowiekowi, który przez wiele lat był dla niej najbliższą osobą, zarówno w życiu artystycznym, jak i prywatnym. Właśnie to z Gainsbourgiem Angielka nagrała kontrowersyjną piosenkę "Je t'aime... moi non plus", która stała się przebojem na całym świecie. Birkin wspomina: "pewnego dnia rozmawiałam z kimś o tym, że Serge ogromnie inspirował się muzyką klasyczną i byłoby wspaniale, gdyby jego teksty zinterpretować symfonicznie. Philippe wybrał piosenki, a Nobuyuki stworzył aranżacje. Są wręcz magiczne, brzmią tak jak muzyka Mendelssohna czy Messiaena". 

Brytyjska aktorka i piosenkarka stała się ikoną rewolucji seksualnej lat 60. dzięki roli w głośnym filmie Michelangelo Antonioniego "Powiększenie". Jane i Serge Gainsbourg tworzyli wspólnie przez 12 lat, stając się jedną z najbardziej "gorących" par ówczesnego Paryża. Twórczość artystki charakteryzują pełne emocji i poczucia humoru nagrania zaśpiewane nieco dziecięcym, przypominającym szept głosem. Do tej pory Birkin wydała 15 albumów. 

materiały prasowe/mz/mc


Zobacz więcej na temat: muzyka klasyczna koncert

Czytaj także

Perianes: słuchanie cudzych interpretacji jest groźne

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 13:00
- Lubię po prostu otworzyć partyturę i zbliżyć się do utworu w jak najczystszy sposób, bez żadnych uprzedzeń, bez grającej mi w uszach wersji, którą kiedyś gdzieś usłyszałem - mówił w Dwójce znakomity hiszpański pianista, który wystąpił na inauguracji 21. Festiwalu Beethovenowskiego.
rozwiń zwiń