Perianes: słuchanie cudzych interpretacji jest groźne

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 13:00
- Lubię po prostu otworzyć partyturę i zbliżyć się do utworu w jak najczystszy sposób, bez żadnych uprzedzeń, bez grającej mi w uszach wersji, którą kiedyś gdzieś usłyszałem - mówił w Dwójce znakomity hiszpański pianista, który wystąpił na inauguracji 21. Festiwalu Beethovenowskiego.
Audio
  • Rozmowa z Javierem Perianesem (Filharmonia Dwójki)
Javier Perianes
Javier PerianesFoto: materiały promocyjne

Beethovenowski 1200.jpg
21. Wielkanocny Festiwal Beethovena w Dwójce!

Javier Perianes opowiadał, że przygotowując konkretny utwór, unika słuchania jego nagrań. - Od pierwszej minuty taka interpretacja nas nieuchronnie zmienia. Czasem na lepsze, czasem na gorsze. Ale wiedząc już, jak gra ktoś inny, mamy naturalną skłonność, żeby grać nie w swoim tempie, ale w tym zasłyszanym, bo ono już w nas się zaszczepiło - wyjaśniał.

Pianista podkreślał, że prawdziwa interpretacja powinna być jak najbardziej osobista i wynikać z partytury. - Kiedy zostaję sam na sam z nutami, nic nie stoi pomiędzy mną, a kompozytorem.

Podczas koncertu w Filharmonii Narodowej Javier Perianes wykonał V Koncert fortepianowy Es-dur Beethovena. Muzyk opowiadał, dlaczego mimo określania tego dzieła mianem "cesarskiego", unika dobudowywania do niego historii. Wspominał też swój pierwszy kontakt z muzyką Beethovena, który nastąpił w kościele, w malutkim hiszpańskim miasteczku.

***

Rozmawiała: Hanna Szczęśniak

Gość: Javier Perianes (pianista)

Data emisji: 2.04.2017

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch/mz

Czytaj także

Julia Fischer: jest mi smutno, gdy słyszę Chopina

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 13:55
- Gdybym na lekcjach fortepianu miała tak wysoki poziom nauczania, jak na zajęciach ze skrzypiec, to zostałabym pianistką - mówiła w rozmowie z Klaudią Baranowską wybitna niemiecka skrzypaczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybrano najlepszy "Koncert skrzypcowy" Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 20:55
W pierwszy w tym roku "Płytowym Trybunale Dwójki" ocenialiśmy wykonania "Koncertu skrzypcowego" Ludwiga van Beethovena. Oto wyniki.
rozwiń zwiń