Uroczysta premiera filmu "Maksymiuk. Koncert na dwoje"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 15:56
Zanim dokument o dyrygencie Jerzym Maksymiuku i jego żonie Ewie wejdzie do kin, będzie go można obejrzeć w poniedziałek (8.04) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W pokazie uczestniczył będzie sam maestro.
Plakat filmu
Plakat filmuFoto: materiały prom./Julia_Luzina (Shutterstock)

Jerzym Maksymiuk i jego żona Ewa Piasecka tworzą szczególny związek. Charyzmatyczny maestro, odnoszący sukcesy w świecie muzyki, w życiu codziennym wydaje się być całkowicie bezradny i zagubiony bez pomocy żony, która wspiera go w codziennych najprostszych czynnościach i podejmuje za niego wiele życiowych decyzji. Kamera towarzyszy artyście w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami, a także ukazuje fascynujący świat genialnego twórcy pochłoniętego do granic szaleństwa przez partytury.

Film realizowany w Polsce, Anglii, Szkocji i Francji. Ukazuje dyrygenta w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami, a także w trakcie komponowania muzyki. Wraz z bohaterem odbędziemy zaskakującą podróż w poszukiwaniu podstawowych definicji: czym jest muzyka i na czym polega jej działanie.

Poznamy także artystę od prywatnej strony. Ten drugi portret, pełen barwnych epizodów, drobnych słabości, ale i natręctw. Równorzędną bohaterką filmu jest żona Jerzego - Ewa Piasecka, osoba, która, nie dzieląc przecież z muzykiem jego daru, jest mu zarazem absolutnie niezbędna - jako warunek tworzenia i trwania.

Film jest opowieścią o miłości, wielkiej pasji, talencie i jeszcze większej cenie płaconej za ten talent.

Przed pokazem odbędzie się spotkanie z Maestro Jerzym Maksymiukiem, które poprowadzi Jerzy Kisielewski. W rozmowie weźmie udział przyjaciel obydwu, znakomity pianista Janusz Olejniczak, który być może da się namówić do wykorzystania stojącego na estradzie fortepianu. Po obejrzeniu filmu zapraszamy na rozmowę z twórcami – reżyserem Tomaszem Drozdowiczem i scenarzystką Marią Nockowską. 

"Maksymiuk. Koncert na dwoje" to zdobywca nagrody publiczności za najlepszy film dokumentalny Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wejdzie do kin 12 kwietnia.

mat. pras.

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk: udało nam się wzruszyć doktora

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 14:56
- Jako człowiek fantazyjny i lubiący stale coś dziwnego robić, wymyśliłem, że imieniny dr Niesiobędzkiego uczczę specjalnym utworem - opowiadał w Dwójce wybitny dyrygent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zobaczyła kamera przez 4 lata filmowania Jerzego Maksymiuka

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 10:00
- Maestro należy do osób, których nie sposób ogarnąć, dlatego nasza praca polegała na tym, że myśmy chodzili za nim i jego żoną Ewą - o dokumencie "Maksymiuk. Koncert na dwoje" opowiadała w Dwójce jego scenarzystka Maria Nockowska.
rozwiń zwiń