Uroczysta premiera filmu "Maksymiuk. Koncert na dwoje"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 15:56
Zanim dokument o dyrygencie Jerzym Maksymiuku i jego żonie Ewie wejdzie do kin, będzie go można obejrzeć w poniedziałek (8.04) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W pokazie uczestniczył będzie sam maestro.
Plakat filmu
Plakat filmuFoto: materiały prom./Julia_Luzina (Shutterstock)

Jerzym Maksymiuk i jego żona Ewa Piasecka tworzą szczególny związek. Charyzmatyczny maestro, odnoszący sukcesy w świecie muzyki, w życiu codziennym wydaje się być całkowicie bezradny i zagubiony bez pomocy żony, która wspiera go w codziennych najprostszych czynnościach i podejmuje za niego wiele życiowych decyzji. Kamera towarzyszy artyście w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami, a także ukazuje fascynujący świat genialnego twórcy pochłoniętego do granic szaleństwa przez partytury.

Film realizowany w Polsce, Anglii, Szkocji i Francji. Ukazuje dyrygenta w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami, a także w trakcie komponowania muzyki. Wraz z bohaterem odbędziemy zaskakującą podróż w poszukiwaniu podstawowych definicji: czym jest muzyka i na czym polega jej działanie.

Poznamy także artystę od prywatnej strony. Ten drugi portret, pełen barwnych epizodów, drobnych słabości, ale i natręctw. Równorzędną bohaterką filmu jest żona Jerzego - Ewa Piasecka, osoba, która, nie dzieląc przecież z muzykiem jego daru, jest mu zarazem absolutnie niezbędna - jako warunek tworzenia i trwania.

Film jest opowieścią o miłości, wielkiej pasji, talencie i jeszcze większej cenie płaconej za ten talent.

Przed pokazem odbędzie się spotkanie z Maestro Jerzym Maksymiukiem, które poprowadzi Jerzy Kisielewski. W rozmowie weźmie udział przyjaciel obydwu, znakomity pianista Janusz Olejniczak, który być może da się namówić do wykorzystania stojącego na estradzie fortepianu. Po obejrzeniu filmu zapraszamy na rozmowę z twórcami – reżyserem Tomaszem Drozdowiczem i scenarzystką Marią Nockowską. 

"Maksymiuk. Koncert na dwoje" to zdobywca nagrody publiczności za najlepszy film dokumentalny Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wejdzie do kin 12 kwietnia.

mat. pras.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk: udało nam się wzruszyć doktora

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 14:56
- Jako człowiek fantazyjny i lubiący stale coś dziwnego robić, wymyśliłem, że imieniny dr Niesiobędzkiego uczczę specjalnym utworem - opowiadał w Dwójce wybitny dyrygent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zobaczyła kamera przez 4 lata filmowania Jerzego Maksymiuka

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 10:00
- Maestro należy do osób, których nie sposób ogarnąć, dlatego nasza praca polegała na tym, że myśmy chodzili za nim i jego żoną Ewą - o dokumencie "Maksymiuk. Koncert na dwoje" opowiadała w Dwójce jego scenarzystka Maria Nockowska.
rozwiń zwiń