Co zobaczyła kamera przez 4 lata filmowania Jerzego Maksymiuka

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 10:00
- Maestro należy do osób, których nie sposób ogarnąć, dlatego nasza praca polegała na tym, że myśmy chodzili za nim i jego żoną Ewą - o dokumencie "Maksymiuk. Koncert na dwoje" opowiadała w Dwójce jego scenarzystka Maria Nockowska.
Audio
  • Maria Nockowska i Edyta Borkowska o tworzeniu dokumentów (Poranek Dwójki)
Audio
  • Maria Nockowska i Edyta Borkowska o tworzeniu dokumentów (Poranek Dwójki)

Film "Maksymiuk. Koncert na dwoje" powstawał 4 lata, kręcony był w 12 miastach w Polsce, we Francji i w Wielkiej Brytanii, wystąpiło w nim 6 orkiestr, a w ścieżce dźwiękowej usłyszeć można utwory 13 kompozytorów. Maria Nockowska podkreśliła, że praca przy tym dokumencie oparta była na wzajemnej sympatii i zaufaniu. - Państwo Maksymiuk zawierzyli nam. Dlatego pozwolili podpatrywać się w różnych sytuacjach, z których żadna nie była inscenizowana. Ja dzwoniłam do Ewy i pytałam, co się będzie działo w najbliższym czasie, a ona mówiła, że koncert, że wizyta u dentysty...

Scenarzystka mówiła w audycji, że filmowy portret Jerzego Maksymiuka byłby niepełny bez jego żony. - Oni są jak dwie platońskie połówki. Ewa jest jego cicerone w życiu codziennym, a on najlepiej się czuje w świecie nut lub na ławeczce w parku.

Maria Nockowska mówiła o swoim pomyśle na dokument i wspominała swoje pierwsze spotkanie z maestro w roku 1961 w Bydgoszczy.

Nasze studio odwiedziła ponadto Edyta Borkowska, która zaprosiła na "Doc Lab Poland", czyli na największy w Polsce program dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maria Nockowska (scenarzystka), Edyta Borkowska ("Doc Lab Poland")

Data emisji: 20.12.2018

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Titkow: bardzo pracowałem nad swoją przezroczystością

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 09:00
- Tak naprawdę zawsze jest ten okres, gdy obiekt przyzwyczaja się do kamery. U jednych trwa to mgnienie oka, u innych jest to kilka godzin. Spotkałem tylko dwie osoby, które nie straciły świadomości kamery do końca - mówił w Dwójce uznany twórca filmów dokumentalnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Komunia". To film robiony w ciszy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 18:30
- Zanim zaczęłam filmować moich bohaterów, spędziłam z nimi ponad rok. W kinie dokumentalnym to podstawa zaufania – powiedziała Anna Zamecka, laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej za film dokumentalny "Komunia".
rozwiń zwiń