Dwójka wspomina Krzysztofa Pendereckiego w rocznicę śmierci kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 10:25
Był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów w historii. I jednym z najbardziej znanych polskich twórców na świecie. Nasza powojenna współczesność muzyczna miała trzech wielkich patronów, którzy ją ukształtowali: Lutosławskiego, Góreckiego i właśnie Pendereckiego. W pierwszą rocznicę śmierci wybitego kompozytora, Program 2 Polskiego Radia przypomina jego twórczość.
Krzysztof Penderecki
Krzysztof Penderecki Foto: shutterstock/wjarek

- O Krzysztofie Pendereckim nie myślimy wyłącznie jako o wielkim kompozytorze i dyrygencie, laureacie Diamentowej Batuty, lecz także jako o człowieku, który wspierał nas w różnych okolicznościach. Nie miał charakteru skandalisty, jednak wywoływał takie emocje. Jego bezkompromisowość życiowa i artystyczna wymuszała taki odbiór. Nie zabiegał o to, by zadziwiać świat. Ale jego niezgoda na to, żeby w pewnej konwencji tkwić bez końca, ciągle go przenosiła w jakieś nierozpoznawane wcześniej rejony - mówi Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Dwójki.

Zobacz także:

W rocznicę śmierci kompozytora Program 2 Polskiego Radia przypomniał sylwetkę wybitnego artysty oraz jego dzieła w audycji "Znacie, to posłuchajcie" Magdaleny Łoś (godz. 10.00-11.00). Również dzisiejsze wydanie "Koncertów w porze lunchu" (godz. 13.00-15.00) było poświęcone Krzysztofowi Pendereckiemu. Prowadząca audycję Klaudia Baranowska zaprezentowała m.in. 2. Koncert "Metamorphosen" na skrzypce i orkiestrę (wyk. Anne-Sophie Mutter – skrzypce, Sinfonia Varsovia, dyr. Maciej Tworek) oraz Polskie Requiem cz. X Lacrimosa (wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach).

Z kolei w trzygodzinnej audycji specjalnej poświęconej twórczości Pendereckiego (godz. 16.00-19.00) Jakub Kukla zaprezentował archiwalne wypowiedzi Mistrza, wspomnienia ludzi kultury o artyście oraz jego kompozycje.


Złożenie do grodu free _1200.jpg
Passio et mors Domini nostri Jesu Christi secundum Lucam Krzysztofa Pendereckiego

Wieczorem w Dwójce premierowa transmisja z 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który odbyła się pod hasłem: "Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum". W programie koncertu w Filharmonii Narodowej znalazły się: Hymn do św. Daniiła, Psalmy Dawida, Olivier Messiaen Et exspecto resurrectionem mortuorum w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej i Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. 

Transmisje z Festiwalu w radiowej Dwójce również w kolejnych dniach.

Krzysztofa Pendereckiego wspominały także pozostałe Anteny Polskiego Radia, a unikatowe materiały multimedialne, w tym wywiady z kompozytorem i krytykami jego twórczości oraz zdjęcia nadal można znaleźć w serwisie specjalnym Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu.

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Penderecki

Czytaj także

Kultowa ścieżka dźwiękowa Pendereckiego oraz polski ambient i okolice

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 15:45
Krzysztof Penderecki nieraz gościł w tzw. "czarnym pokoju", czyli w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Godziny spędzone nad taśmami, oscyloskopami, magnetofonami w towarzystwie Eugeniusza Rudnika i Bohdana Mazurka zaowocowały m.in. licznymi ilustracjami teatralnymi i filmowymi – w tym muzyką do filmu Wojciecha Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 05:45
– Jego muzyka otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego dzieł – mówiła w kwietniu 2020 roku znakomita niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, wspominając zmarłego 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego.
rozwiń zwiń