Małgorzata Rejmer i Jan Baron laureatami Nagrody Fundacji im. Kościelskich za lata 2020 i 2021

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 10:37
Poznaliśmy laureatów Nagrody Fundacji im. Kościelskich za lata 2020 i 2021. To polska nagroda literacka, przyznawana od 1962 roku przez fundację z siedzibą w Genewie.
Małgorzata Rejmer
Małgorzata RejmerFoto: Katarzyna Lasoń

Za rok 2020 nagrodzono Małgorzatę Rejmer za "Błoto słodsze niż miód" (wyd. Czarne, Wołowiec 2018).

"Błoto słodsze niż miód" to opowieść o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy, dyktatora, który po zerwaniu sojuszy z Jugosławią, Związkiem Radzieckim i Chinami uwierzył, że Albania może stać się samowystarczalną twierdzą komunizmu. O ludziach z dnia na dzień skazywanych na zesłanie, tylko dlatego że urodzili się w niewłaściwej rodzinie lub szeptem w czterech ścianach próbowali samodzielnie myśleć. O krwawych buntach w obozach pracy, tragicznych ucieczkach z kraju zamienionego w bunkier, o życiorysach ofiarowanych na ołtarzu ideologicznego raju i o tych, którzy je miażdżyli, nie bacząc na konsekwencje.

Układając opowieści swoich bohaterów w chór przejmujących głosów, autorka odsłania fragment najczarniejszego okresu w historii Albanii i zapisuje kolejną kartę w księdze upadku wartości humanistycznych XX wieku.

(materiały wydawcy)

Więcej na temat nagrodzonej książki

Za rok 2021 nagrodzono Jana Barona za tom poetycki "Psińco" (Convivo, Warszawa 2020).

O książce pisał Aleksander Nawarecki:
"Psińco, to może najpiękniejsze śląskie słowo, wykręcone jak psi figiel – tu »coś« i »nic« w jednym stoją domu. A w domu autora, w jego rodzinie i kościele panuje porządek surowy jak na Spitsbergenie, dlatego chciałby z psem Reksem wywrócić pełną miskę albo ze stadem dzików burzyć ambony. Pamięć poety rozpalają pojedyncze słowa: szola, gadzina, tomata, maszkyty, więc modli się żarliwie – "przyjdź do mnie, godko". A jednak pisze i milknie po polsku. Jeśli dzięki Eichendorffowi, Kutzowi czy Janoschowi kojarzymy Śląsk z figurą beztroskiego Nicponia, to Jan Baron dopowiada – psińco!"

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

Literacka Nagroda Nike. Znamy laureata tegorocznej edycji

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 22:34
Nagrodę Literacką Nike otrzymał w tym roku Zbigniew Rokita za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" - ogłoszono podczas niedzielnej gali w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Za "Kajś" Zbigniew Rokita otrzymał również Nagrodę Nike Czytelników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. Zwycięzcą pisarz tanzański, podejmujący temat kolonializmu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 13:05
Laureatem literackiej Nagrody Nobla został Abdulrazak Gurnah, pisarz pochodzący z Zanzibaru, podejmujący temat kolonializmu. Prestiżowe wyróżnienie jest przyznawane od 1901 roku - oprócz literatury - także za zasługi na rzecz pokoju oraz za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie fizjologii lub medycyny, fizyki, chemii oraz ekonomii.
rozwiń zwiń