XVIII Konkurs Chopinowski - znamy zwycięzców!

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 21:00
XVIII Konkurs Chopinowski za nami. Poznaliśmy nazwiska zwycięzców. Laureatem I nagrody został Bruce (Xiaoyu) Liu reprezentujący Kanadę. II nagrodę - ex aequo - zdobył Alexander Gadjiev i Kyohei Sorita, zaś III nagrodę otrzymał Martin Garcia Garcia. Tegoroczne zmagania młodych artystów można było oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
Bruce (Xiaoyu) Liu
Bruce (Xiaoyu) LiuFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

Zobacz ogłoszenie wyników:

[YouTube NIFC]

Zwycięzcą został Bruce (Xiaoyu) Liu, reprezentujący Kanadę. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Więcej o zwycięzcy przeczytasz tutaj >>>

Triumfator Konkursu otrzymuje, obok złotego medalu, również nagrodę finansową w wysokości 40.000 €. 

Bruce (Xiaoyu) Liu fot. Wojciech Grzędziński ok.jpg
Koncert Laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego – transmisja o 19.00

Posłuchaj
02:54 Katarzyna Popowa-Zydroń po wynikach KCh 21 październik 2021 02_08_46.mp3 Katarzyna Popowa-Zydroń po ogłoszeniu wyników XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)

08:55 Komentatorzy Dwójki po wynikach KCh 21 październik 2021 02_11_42.mp3 Róża Światczyńska, Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski po ogłoszeniu wyników XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)  

Jury, na czele z przewodniczącą Katarzyną Popową-Zydroń, przyznało również następujące nagrody i wyróżnienia:  

II nagrodę (30.000 €) i srebrny medal otrzymali: Alexander Gadjiev - reprezentant Włoch i Słowenii, a także Kyohei Sorita z Japonii.

III nagroda (20.000 €) i brązowy medal trafił do rąk Martina Garcii Garcii z Hiszpanii.

IV nagrodę (15.000 €) przyznano - ex aequo - Aimi Kobayashi z Japonii i Jakubowi Kuszlikowi z Polski.

V nagrodą (10.000 €) uhonorowano Leonorę Armellini z Włoch.

VI nagrodę (7000 €) zdobył J J Jun Li Bui z Kanady.


Posłuchaj
18:23 Andrzej Boreyko, Świtała i Moreiro Lima.mp3 Andrzej Boreyko, Wojciech Świtała i Arthur Moreira-Lima po ogłoszeniu wyników XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)

03:06 Kyohey Sorita 21.10.2021.mp3 Kyohei Sorita po ogłoszeniu wyników XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)

***

Alexander Gadjiev po występie w finale:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

A oto laureaci pozostałych nagród specjalnych:

Nagrodą za najlepsze wykonanie mazurków (5000 €) uhonorowano Jakuba Kuszlika z Polski. Więcej o laureacie przeczytasz tutaj >>>

Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu (5000 €) trafiła do Martina Garcii Garcii z Hiszpanii.

Nagrodę Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty (10.000 €) otrzymał Alexander Gadjiev, reprezentujący Włochy i Słowenię.


Posłuchaj
04:31 Martin Garcia Garcia 21.10.2021.mp3 Martin Garcia Garcia po ogłoszeniu wyników XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)

05:00 Jakub Kuszlik 21.10.2021.mp3 Jakub Kuszlik po ogłoszeniu wyników XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się podczas I Koncertu Laureatów, który odbędzie się 21 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

***

XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny >>>>

Przesłuchania XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina rozpoczęły się 3 października, wzięło w nich udział 87 pianistów z całego świata. Zwieńczeniem będą trzy koncerty laureatów w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie: 21, 22 i 23 października. 

Przez cały czas trwania konkursu występy uczestników oceniało międzynarodowe jury, w którym zasiadało 17 wybitnych przedstawicieli światowej pianistyki: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe.  

Pianistą być. Co muzycy robią w trakcie Konkursu Chopinowskiego i poza nim? >>>

***

Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, transmitował całość Konkursu Chopinowskiego - wszystkie przesłuchania w każdym z etapów i wszystkie koncerty - począwszy od uroczystego wieczoru inauguracyjnego, aż po koncert laureatów.

Sponsorzy Sponsorzy

Czytaj także

Anna Brzezińska: symbolika Fryderyka Chopina jest w nas silnie zakorzeniona

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 18:46
- Projektowanie plakatu związanego z Chopinem jest trudne. Mamy skojarzenie z jego portretem, Żelazową Wolą i wierzbami, jesienią. Artysta ma więc za zadanie stworzyć plakat tak, że kiedy na niego patrzymy, to właściwie nie potrzebujemy już napisów. I właśnie takie plakaty będziemy pokazywać - mówiła w Dwójce Anna Irena Brzezińska z Galerii SPOT W., gdzie można oglądać wystawę "Muzyka Chopina".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczestnicy XVIII Konkursu Chopinowskiego: "Na scenie świat się zatrzymuje"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 13:46
Nigdy nie byłam w tak trudnej emocjonalnie sytuacji. To jest jednocześnie poczucie ekstazy, a z drugiej te emocje są na tyle duże, że nie do końca można je wszystkie kontrolować. To coś z gatunku emocji artystycznych, połączonych ze sportowymi - mówiła w Dwójce Aleksandra Świgut, jedna z uczestniczek XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń