Polskie Radio
Section05
Aldona Łaniewska-Wołłk

"Hanka. Opowieść o awansie". Maciej Jakubowiak: to historia milionów polskich rodzin

- Zacząłem myśleć o napisaniu tej książki, dlatego że była to historia moja i mojej rodziny. Chciałem poukładać sobie te rzeczy w głowie. Jednak historia własnej rodziny to jeszcze nie jest dobry powód, żeby taką książkę publikować. Odważyłem się na to, gdy zrozumiałem, że to nie jest w żadnym stopniu wyjątkowa historia - mówił w Dwójce Maciej Jakubowiak, autor książki "Hanka. Opowieść o awansie".
Zobacz więcej na temat:  literatura książki rodzina społeczeństwo Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka KSIĄŻKA KULTURA eseistyka Maciej Jakubowiak

Alex Weiser: koncert "Tfiles" pisałem tak, jakbym pisał pieśń

- Historia koncertu "Tfiles" zaczęła się od propozycji ze strony Andrzeja Cieplińskiego i Kajetana Prochyry. Po wysłuchaniu płyty z moim cyklem pieśni "and all the days were purple", poprosili mnie o stworzenie koncertu klarnetowego. Chcieli, bym stworzył dzieło właśnie w tym gatunku, które byłoby jednocześnie osadzone w tym samym świecie brzmieniowym, co moje pieśni - mówił w Dwójce kompozytor Alex Weiser. Jego utwór prawykonano w piątek (23.02) w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Krzysztof Dziuba koncert Dwójka MUZYKA KULTURA Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie klarnet Michał Klauza Andrzej Ciepliński jidysz Alex Weiser Aldona Łaniewska-Wołłk

Festiwal Nowe Epifanie. "Mówiąc o swoim bólu, nie czujemy się samotni"

- To historia o chorobie i bólu, nie tylko fizycznym, ale również odczuciu egzystencjalnym, duchowym. Chodzi o przeżywanie choroby własnej oraz osoby bliskiej. Jest to spektakl instalacyjny, nie ma charakteru linearnego, każda historia gdzieś się zapętla, mogą się połączyć, nie są zupełnie osobne - mówiła w Dwójce Kinga Chudobińska-Zdunik, reżyserka spektaklu-instalacji "Ból" podczas trwającej właśnie 15. edycji Festiwalu Nowe Epifanie.
Zobacz więcej na temat:  Nowe Epifanie Aldona Łaniewska-Wołłk choroba choroby onkologiczne stwardnienie rozsiane spektakl TEATR Kinga Chudobińska-Zdunik reżyser

Marcin Wicha: architektura to kostium, który zakładamy na zasady i prawidła życia

- Wydaje mi się ciekawa nawierzchnia ulicy. Wydaje mi się ciekawe, kto wybrukował ulicę w mojej okolicy, dlaczego to zrobił i dlaczego te ulice biegną dokładnie tym traktem, a kto je potem asfaltował. Historia asfaltu jest absolutnie fascynująca - mówił w Dwójce Marcin Wicha, grafik, eseista, autor książek. Najnowsza z nich - "Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu" - ukaże się już wkrótce. 
Zobacz więcej na temat:  architektura literatura Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA KSIĄŻKA design Dwójka Marcin Wicha

32. finał WOŚP - relacje w radiowej Dwójce [ZOBACZ I POSŁUCHAJ]

"Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych" - to hasło tegorocznego finału wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wydarzenie relacjonowaliśmy szeroko w radiowej Dwójce. 32. finał WOŚP to zakupy sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. 
Zobacz więcej na temat:  WOŚP 2024 Dwójka Monika Zając Aldona Łaniewska-Wołłk cukrzyca

Wspominamy Janusza Majewskiego. Feliks Falk: był jakby z innej epoki

Janusz Majewski - wybitny reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz, wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich - zmarł w środę (10.01) w wieku 92 lat. - Reprezentował typ nie tylko dżentelmena, ale również człowieka trochę z innej epoki. Był dla nas wzorem tego, czego już nie mieliśmy po wojnie. Wszystko wokół zszarzało, a on zawsze błyszczał. Było w nim coś takiego, że chciało się mu ukłonić - mówił w Dwójce Feliks Falk, reżyser i przyjaciel Janusza Majewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Nowak Aldona Łaniewska-Wołłk Janusz Majewski reżyser kino film polski Wiktor Zborowski Feliks Falk Maciej Stuhr Juliusz Machulski KULTURA FILM odeszli 2024 Dwójka

Olga Drenda o książce "Słowo humoru". "Co sprawia, że się śmiejemy - to mnie interesuje"

- Humor i komizm to dwie różne kategorie. Komizm kieruje nas w stronę literatury i teatru, zatem to materia bardziej artystyczna. To byłoby dalej od codziennego doświadczenia życia. Mnie interesowało podejście oparte nie na konwencji literackiej, ale raczej paradoksie, absurdzie. Chodziło o to, co sprawia, że się śmiejemy lub wręcz przeciwnie, umieszczenie humoru w kontekście obyczaju, normy społecznej - mówiła w Dwójce pisarka Olga Drenda o swej książce "Słowo humoru".
Zobacz więcej na temat:  Olga Drenda Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka folklor humor antropologia książki

Jerzy Nowosielski w Zachęcie. Kurator: on "wyszedł" z ikony

- Jerzy Nowosielski jeszcze przed wybuchem II wojny światowej podróżował z ojcem po Wołyniu, był też we Lwowie i w tamtejszym muzeum zobaczył ikony. Były dla niego absolutnym objawieniem, wartością tak silną, że wracał do nich przez całą swoją twórczość - mówiła w Dwójce Anna Budzałek, kuratorka wystawy w warszawskiej Zachęcie poświęconej dziełom Jerzego Nowosielskiego.
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski wystawa SZTUKA KULTURA Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk rocznica Zachęta galeria

Katarzyna Michalak: reportaż to przygoda, pasja, ważna część mojego życia

"Dźwięk bez fikcji. O radiowym reportażu artystycznym" - to tytuł właśnie wydanej książki, której autorką jest Katarzyna Michalak. - Zaczęło się od potrzeby opowiadania historii. Najpierw jako dziecko słuchałam opowieści mojej babci. To było w takim ciemnym mieszkaniu przy Piotrkowskiej w Łodzi. Siadałyśmy na wersalce, ja zamykałam oczy i słuchałam, a w mojej wyobraźni tworzył się taki film bez obrazu. Moje ucho stawało się bardziej wrażliwe na dźwięk - wspominała w Dwójce znakomita reportażystka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Katarzyna Michalak Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA Prix Italia Studio Reportażu i Dokumentu

Edith Piaf – w 60. rocznicę śmierci. "Była nieludzko autentyczna"

- Wielkim sukcesem Edith Piaf było to, że przez wiele lat śpiewała na ulicach. Jak się słucha jej późniejszych rzeczy, często oratoryjnych w formie, to nadal słychać tam tę samą autentyczność. To pozostało jej do końca - mówiła w Dwójce Joanna Rawik, autorka książki o Edith Piaf pt. "Ptak smutnego stulecia". We wtorek (10.10) mija 60. rocznica śmierci wielkiej damy francuskiej piosenki.
Zobacz więcej na temat:  Edith Piaf biografia KSIĄŻKA Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka rocznica Joanna Rawik

Robert Kostro: muzyka Chopina najlepiej wyraża polską duszę

- Chopina można nazwać najbardziej polskim kompozytorem, tym, który najlepiej chyba wyraża naszą duszę i też najgłębiej jest zakorzeniony w naszym rozumieniu historii. Myślę przede wszystkim o związku muzyki Chopina z epoką romantyzmu, a przecież dla Polaków kultura romantyczna ma fundamentalny charakter, jest w jakimś sensie podstawą naszej tożsamości - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor nowo otwartego Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert muzeum Muzeum Historii Polski Fryderyk Chopin Krzysztof Penderecki romantyzm Warszawa cytadela warszawska Robert Kostro Karol Furtak Aldona Łaniewska-Wołłk MUZYKA

Milo Kurtis: muzyka jest wspólna, niezależnie od gatunku

- Chcemy przybliżać ludziom muzykę z różnych kontynentów i różnego typu, która nazywa się muzyką świata. Jej bazą jest muzyka etniczna, ale można ją grać w sposób rockowy czy jazzowy. Każda muzyka należy do nas wszystkich - mówił w "Poranku Dwójki" Milo Kurtis, twórca i dyrektor artystyczny zbliżającego się IV Festiwalu Muzyka Świata Warszawa. Program 2 jest patronem wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  world music Milo Kurtis Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka MUZYKA

"To sztuka w najlepszym wydaniu". Kijowskie zbiory w Zamku Królewskim w Warszawie

- To dzieła sztuki i rzemiosła głównego nurtu sztuki europejskiej z Włoch, Francji, Holandii. Ta kolekcja wymaga zabezpieczenia, jej pokaz przewidujemy na 2024 rok. Niektóre z eksponatów czeka pilna i dość głęboka konserwacja - mówił w Dwójce Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, goszczącego 38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  Aldona Łaniewska-Wołłk Wojciech Fałkowski Dwójka SZTUKA KULTURA

"To zaszczyt życia". Medal Kuriera z Warszawy dla Daniela Frieda

- Wszystko, co rząd USA zrobił dla Polski od 1989 roku, szło zgodnie z zasadniczym założeniem Jana Nowaka, że Polska może odnieść sukces i być wolna. A skoro Polska może - może cała Europa - mówił wyróżniony Medalem Kuriera z Warszawy Daniel Fried, amerykański dyplomata, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, jeden z architektów przyjęcia naszego kraju do NATO. W cyklu "Rozmowy po zmroku" zaprezentowaliśmy relację z uroczystości wręczenia medalu w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego Daniel Fried Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka Jan Ołdakowski Jałta

Łukasz Borowicz: dla mnie media publiczne to radiowa Dwójka

- Program 2 Polskiego Radia oferuje wszystko to, co mnie interesuje: muzykę, czyli nagrania i transmisje oraz retransmisje koncertów, nieprawdopodobne zasoby archiwalne, ale także przede wszystkim możliwość spotkania się z pracą, którą oferują na co dzień zespoły artystyczne i pracownicy Polskiego Radia: reżyserzy dźwięku czy redaktorzy - mówił podczas poniedziałkowej (5.12) Gali Nagród Mediów Publicznych Łukasz Borowicz, laureat wyróżnienia w kategorii Muzyka.
Zobacz więcej na temat:  Nagrody Mediów Publicznych Nagrody Mediów Publicznych 2022 Łukasz Borowicz Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA Krzysztof Herdzin