X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielcy przegrani Konkursów Chopinowskich

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 13:45
Pojawiali się prawie na każdym Konkursie i przeszli do historii na równi ze zwycięzcami. Wybitnych a niedocenionych pianistów wspomina Józef Kański.
Audio
  • Józef Kański o wielkich przegranych Konkursów Chopinowskich - cz.1 (Dwójka)
  • Józef Kański o wielkich przegranych Konkursów Chopinowskich - cz. 2 (Dwójka)
Podczas VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Brazylijczyk Arthur Moreira Lima (pierwszy z lewej) przegrał z argentyńską pianistką Marthą Argerich (druga z prawej). Lima nie spodziewał się nawet, że dojdzie do finału - wspomina Józef Kański
Podczas VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Brazylijczyk Arthur Moreira Lima (pierwszy z lewej) przegrał z argentyńską pianistką Marthą Argerich (druga z prawej). Lima nie spodziewał się nawet, że dojdzie do finału - wspomina Józef Kański Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Jednym z nich był Amerykanin Jeffrey Swann, który uczestniczył w VIII Konkursie Chopinowskim w 1970 roku. - Jeszcze wcześniej, na VI Konkursie wystąpił bardzo oryginalnie grający Michel Block, który nie znalazł uznania w oczach jurorów i nagrody nie dostał - opowiadał muzykolog.

Serwis specjalny >>>
Fortepian nuty 1200.jpg
XVII Konkurs Chopinowski na antenie Dwójki

Wielkie emocje towarzyszyły także VII Konkursowi Chopinowskiemu. W 1965 roku pierwsza nagroda po raz pierwszy powędrowała za ocean - zdobyła ją argentyńska pianistka Martha Argerich, której występom towarzyszyła jednak duża doza wściekłości.

A wielki przegrany tamtej edycji? - Arthur Moreira Lima w odczuciu wielu osób był równorzędnym rywalem Argerich. Otrzymał - na szczęście - drugą nagrodę; gdyby otrzymał pierwszą, byłoby nieszczęście - mówił Józef Kański. Wśród wielkich przegranych była także pewna Polka.

***

Tytuł audycji: Kronika Konkursu Chopinowskiego

Z nagrań archiwalnych: Józef Kański (krytyk muzyczny)

Data emisji: 12-13.10.2015

Godzina emisji: 19.05

asz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1949. Jurorzy nie mogli patrzeć na pianistów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 10:20
– Był to początek ohydy, która miała trwać, jak wiemy, 40 lat – wspominał Jerzy Waldorff ustalone przez komunistów zasady pracy jury podczas IV Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet Polacy nie poradzili sobie z polonezami

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 15:00
- Wszystkie występy Polaków na tym etapie wypadają dosyć blado - oceniła ostro Małgorzata Pęcińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska vs ZSRR. Powojenne Konkursy Chopinowskie

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 11:00
- Na IV Konkursie z 1949 roku dało się wyczuć obecność Żelaznej Kurtyny. Rywalizacja rozegrała się między krajami demokracji ludowej i zaledwie kilkoma pianistami spoza nich - wspominał Józef Kański.
rozwiń zwiń