Wielcy przegrani Konkursów Chopinowskich

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 13:45
Pojawiali się prawie na każdym Konkursie i przeszli do historii na równi ze zwycięzcami. Wybitnych a niedocenionych pianistów wspomina Józef Kański.
Audio
  • Józef Kański o wielkich przegranych Konkursów Chopinowskich - cz.1 (Dwójka)
  • Józef Kański o wielkich przegranych Konkursów Chopinowskich - cz. 2 (Dwójka)
Podczas VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Brazylijczyk Arthur Moreira Lima (pierwszy z lewej) przegrał z argentyńską pianistką Marthą Argerich (druga z prawej). Lima nie spodziewał się nawet, że dojdzie do finału - wspomina Józef Kański
Podczas VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Brazylijczyk Arthur Moreira Lima (pierwszy z lewej) przegrał z argentyńską pianistką Marthą Argerich (druga z prawej). Lima nie spodziewał się nawet, że dojdzie do finału - wspomina Józef Kański Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Jednym z nich był Amerykanin Jeffrey Swann, który uczestniczył w VIII Konkursie Chopinowskim w 1970 roku. - Jeszcze wcześniej, na VI Konkursie wystąpił bardzo oryginalnie grający Michel Block, który nie znalazł uznania w oczach jurorów i nagrody nie dostał - opowiadał muzykolog.

Serwis specjalny >>>
Fortepian nuty 1200.jpg
XVII Konkurs Chopinowski na antenie Dwójki

Wielkie emocje towarzyszyły także VII Konkursowi Chopinowskiemu. W 1965 roku pierwsza nagroda po raz pierwszy powędrowała za ocean - zdobyła ją argentyńska pianistka Martha Argerich, której występom towarzyszyła jednak duża doza wściekłości.

A wielki przegrany tamtej edycji? - Arthur Moreira Lima w odczuciu wielu osób był równorzędnym rywalem Argerich. Otrzymał - na szczęście - drugą nagrodę; gdyby otrzymał pierwszą, byłoby nieszczęście - mówił Józef Kański. Wśród wielkich przegranych była także pewna Polka.

***

Tytuł audycji: Kronika Konkursu Chopinowskiego

Z nagrań archiwalnych: Józef Kański (krytyk muzyczny)

Data emisji: 12-13.10.2015

Godzina emisji: 19.05

asz/bch

Czytaj także

1949. Jurorzy nie mogli patrzeć na pianistów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 10:20
– Był to początek ohydy, która miała trwać, jak wiemy, 40 lat – wspominał Jerzy Waldorff ustalone przez komunistów zasady pracy jury podczas IV Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nawet Polacy nie poradzili sobie z polonezami

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 15:00
- Wszystkie występy Polaków na tym etapie wypadają dosyć blado - oceniła ostro Małgorzata Pęcińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska vs ZSRR. Powojenne Konkursy Chopinowskie

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 11:00
- Na IV Konkursie z 1949 roku dało się wyczuć obecność Żelaznej Kurtyny. Rywalizacja rozegrała się między krajami demokracji ludowej i zaledwie kilkoma pianistami spoza nich - wspominał Józef Kański.
rozwiń zwiń