Druga rocznica wojny na Ukrainie - audycje specjalne w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2024 10:00
W związku z drugą rocznicą pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę radiowa Dwójka - w geście solidarności z walczącymi sąsiadami - przygotowała audycje specjalne i cykle literackie. Były powieści i wiersze ukraińskie, koncert Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Opery Narodowej czy relacje tych, którzy wciąż pomagają Ukraińcom. Temat walczącej Ukrainy pojawiał się na naszej antenie niemal przez cały tydzień - od 19 do 24 lutego.
Wielu ukraińskich muzyków koncertuje w Polsce, popularyzując ukraińską kulturę, szerząc pokojowe przesłanie i zbierając fundusze na pomoc ofiarom wojny
Wielu ukraińskich muzyków koncertuje w Polsce, popularyzując ukraińską kulturę, szerząc pokojowe przesłanie i zbierając fundusze na pomoc ofiarom wojnyFoto: Shutterstock/Pixel-Shot

Od poniedziałku do piątku (19-23.02) w cyklu "To się czyta" o godz. 11.00 prezentowaliśmy powieść ukraińskiej autorki Eugenii Kuzniecowej pt. "Drabina".

Pisarka życie dzieli między ojczyznę a Hiszpanię (gdzie pracuje na uniwersytecie i wraz z mężem wychowuje dzieci). Jej nowa powieść o próbie ucieczki przed rodziną, wojną i własnym niedostosowaniem wyrasta z życia na dwóch krańcach Europy. Wybrane fragmenty czytał Łukasz Lewandowski. 

Również od poniedziałku do piątku (19-23.02), o godz. 12.45, emitowaliśmy cykl "Zapiski ze współczesności". Przedstawialiśmy w nim opowieści twórców i przedstawicieli różnych instytucji kultury z Polski niosących rozmaitą pomoc walczącym sąsiadom.

W sobotę (24.02), w dniu rocznicy ataku, na naszej antenie prezentowaliśmy wiersze ukraińskie. Pojawiały się one w następujących audycjach:

Tego dnia (24.02) wiele naszych audycji nawiązywało do tematyki ukraińskiej, zaprezentujemy również twórczość ukraińskich artystów. Wątki związane z Ukrainą można było odnaleźć w następujących audycjach:

"Poranek Dwójki" - godz. 7.00-10.00

"Scena klasyki" - godz. 12.00-13.00 - zaprezentowaliśmy słuchowisko "Mojżesz" według tekstu ukraińskiego autora Iwana Franko w przekładzie Jerzego Litwiniuka.

"Mojżesz" - klasyka literatury ukraińskiej z roku 1905 - osnuty na motywach biblijnych, jest opowieścią o powstawaniu narodu i historiozoficzną wizją dziejów Ukraińców, co podkreśla oprawa muzyczna: liczne motywy muzyki ukraińskiej i żydowskiej w oryginalnym wykonaniu i nagraniu na lirze korbowej oraz na cymbałach, na których gra Janusz Prusinowski.

"Dwie do setki" - godz. 15.00-17.00 - zawód: korespondent wojenny.

Wymaga ogromnej odwagi, szczęścia, empatii, ale też doskonałego warsztatu. W tym zawodzie pracują głównie mężczyźni, choć ostatnio coraz częściej pojawiają się w nim również kobiety.

Reporterzy i reporterki ryzykują życiem, żeby odbiorca poznał prawdę. Dlaczego to robią? Czy jest to zajęcie dla każdego? Jak zmienia się ich praca w dobie mediów społecznościowych? Dlaczego ciągnie ich w rejon działań wojennych? Czy łatwo wykonywać ten zawód kobietom?

"Czytelnia" - godz. 19.00-19.30 - w audycji zaprezentowaliśmy dwie pozycje: Eugenia Kuzniecowa "Drabina" (tł. Iwona Boruszkowska) oraz Mike Johannsen "Podróż uczonego doktora Leonarda i jego przyszłej kochanki, przepięknej Alcesty, do Szwajcarii Słobodzkiej" (tł. Maciej Piotrowski/Adam Pomorski)

"Filharmonia Dwójki" - godz. 19.30-23.00 - Koncert Pamięci niezwyciężonych, wystąpili: Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Opery Narodowej pod dyrekcją Keri-Lynn Wilson oraz solista Marko Komonko - skrzypce (Lwów, 22.02.2023)

embed:

[źródło: YouTube/Polskie Radio]

mgc/pg/kormp

Czytaj także

Nagroda "Anioła Miłosierdzia". Naród polski uhonorowany przez Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 13:20
Ukraińcy uhonorowali statuetką wszystkich Polaków. Wyróżnienie zostało przyznane "narodowi polskiemu, zwykłym ludziom, którzy otworzyli drzwi swoich domów dla Ukraińców" - oświadczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk, który w imieniu kapituły wręczył statuetkę przedstawicielowi polskiej ambasady w Kijowie.
rozwiń zwiń