Nagroda Herberta dla Merwina. "Poezja po stronie wolności”

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 07:09
William Stanley Merwin odebrał pierwszą Międzynarodową Literacką Nagrodę im. Zbigniewa Herberta. – Poezja Merwina była zawsze zaangażowana – podkreślał w Dwójce Andrzej Franaszek, sekretarz jury.
Audio
  • Sekretarza komisji Andrzej Franaszek o przyznaniu nagrody im. Herberta/IAR
  • Z Andrzejem Franaszkiem o Nagrodzie im. Herberta dla Williama Stanleya Merwina rozmawia Agnieszka Sterczyńska (Poranek Dwójki)
Amerykański poeta W.S. Merwin (C), Katarzyna Herbert (P) i członek zarządu PKN Orlen SA Piotr Chełmiński (L) podczas gali Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta w Teatrze Polskim w Warszawie. W.S. Merwin został pierwszym laureatem nagrody przyznawanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta.
Amerykański poeta W.S. Merwin (C), Katarzyna Herbert (P) i członek zarządu PKN Orlen SA Piotr Chełmiński (L) podczas gali Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta w Teatrze Polskim w Warszawie. W.S. Merwin został pierwszym laureatem nagrody przyznawanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta. Foto: PAP/Jakub Kamiński

– Nie chodziło o znalezienie kogoś, kto byłby naśladowcą Herberta – mówił Franaszek, wyjaśniając, że nagroda wyróżnia przede wszystkim twórcę, który podziela Herbertowskie idee i wartości. – A poezja Merwina była zawsze zaangażowana, odpowiadała się po stronie wolności – wyjaśniał krytyk przyznanie nagrody temu "najbardziej europejskiemu z amerykańskich poetów".

Williama Stanleya Merwina wskazało siedmioosobowe międzynarodowe jury złożone z poetów, eseistów, tłumaczy i wydawców.
W jury zasiadło dwóch Polaków. Pełniący rolę sekretarza komisji Andrzej Franaszek wyraził nadzieję, że nagroda na stałe wpisze się w kalendarz ważnych wydarzeń światowej literatury pięknej.
Pisarz Jarosław Mikołajewski, który również zasiada w jury uważa, że twórczość Williama Stanleya Merwina jest przyjazna również czytelnikowi, który nie zna się na poezji. Pisze on prostym, przejrzystym językiem. W dzisiejszych czasach jest to bardzo ważne, gdyż wielu ludzi zniechęca się do czytania poezji ze względu na jej skomplikowany charakter.
Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia artystyczne i intelektualne, zwłaszcza w dziedzinie poezji i nawiązuje do wartości, wokół których grawitowała twórczość Zbigniewa Herberta.
jp/pp/IAR

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Utwory rozproszone" Herberta już w księgarniach

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 14:53
Do księgarń trafił zbiór "Utworów rozproszonych" Zbigniewa Herberta w opracowaniu poety - Ryszarda Krynickiego. Pierwsze egzemplarze tomu miały swoją premierę na Targach Książki w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Herbert wrócił nad ranem, musiał zrobić rundę po mieście”

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 11:00
- Podróżowanie z nim nie należało do łatwych doświadczeń. Było trudne, ale piękne - wspominała w Dwójce Katarzyna Herbertowa włoskie wyprawy ze Zbigniewem Herbertem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

William Stanley Merwin laureatem Nagrody im. Herberta

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 15:44
Jeden z najważniejszych poetów amerykańskich 2. poł. XX wieku został pierwszym laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Hartwig: pisaliśmy bolesne listy o trudnej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 12:05
Właśnie ukazały się trzy obszerne tomy listów, które Julia Hartwig i jej mąż, Artur Międzyrzecki, pisali do Anny i Jerzego Turowiczów, Katarzyny i Zbigniewa Herbertów oraz Czesława Miłosza. O tych listach poetka opowiada na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Herberta w amerykańskie ręce

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 18:00
W "Poranku Dwójki” przysłuchamy się relacji z wręczenia I Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta amerykańskiemu poecie W. S. Merwin'owi.
rozwiń zwiń