XVIII Konkurs Chopinowski. Nagroda Polskiego Radia dla Jakuba Kuszlika

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 02:00
Laureatem specjalnej radiowej nagrody w wysokości 5 tys. euro, przyznawanej za najlepsze wykonanie mazurków, został reprezentant Polski – Jakub Kuszlik. Wyróżnienie to przyznawane jest przez Polskie Radio już od I Konkursu, czyli od 1927 roku. Pianista odbierze nagrodę w czwartek (21.10) podczas wieczornego I Koncert Laureatów w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Jakub Kuszlik
Jakub KuszlikFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

Bruce (Xiaoyu) Liu fot. Wojciech Grzędziński.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - znamy zwycięzców!

Jakub Kuszlik, reprezentujący Polskę, urodził się 23 grudnia 1996 r. Jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń. Został laureatem m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hilton Head oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie "Top of the World" w Tromso. W 2017 r. wystąpił z recitalem chopinowskim w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Rok później, wraz z orkiestrą Filharmonii Narodowej, wykonał Koncert fortepianowy a-moll op. 17 I.J. Paderewskiego. Występował także za granicą, m.in. w Niemczech, Norwegii i na Islandii, a także w Japonii i USA.

Posłuchaj
05:00 Jakub Kuszlik 21.10.2021.mp3 Jakub Kuszlik po ogłoszeniu wyników XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)

Podczas I Koncertu Laureatów – w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej – Polskie Radio wręczy swoją nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków

Transmisja wydarzenia od godz. 19.00 na antenie Dwójki i – w formie streamingu wideo – na stronie dwojka.polskieradio.pl.

Wyróżnienie to przyznawane jest przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu – w 1927 roku. W przeszłości specjalną nagrodę Polskiego Radia otrzymali m.in. Garrick Ohlsson, Krystian Zimerman, Rafał Blechacz i Kate Liu.

Jakub Kuszlik po występie w finale:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu (5000 €) trafiła do Martina Garcii Garcii z Hiszpanii.

Nagrodę Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty (10.000 €) otrzymał Alexander Gadjiev, reprezentujący Włochy i Słowenię.

Więcej o obu laureatach przeczytasz tutaj >>>

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

***

Laureatem I nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina został Bruce (Xiaoyu) LiuII nagrodę zdobyli ex aequo Alexander Gadjiev i Kyohei Sorita, III nagrodę otrzymał zaś Martin Garcia Garcia.

O wszystkich zwycięzcach przeczytasz tutaj >>>

***

Od 3 października br. 87 pianistów z całego świata współzawodniczyło w XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim im. Fryderyka Chopina. Przez cały czas trwania konkursu występy uczestników oceniało międzynarodowe jury, w którym zasiada 17 wybitnych przedstawicieli światowej pianistyki: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe.

Po raz pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w styczniu 1927 roku. Jego pomysłodawcą był prof. Jerzy Żurawlew z Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. W Konkursie Chopinowskim w 1927 roku wzięło udział 26 pianistów z 7 krajów. Laureatem pierwszej nagrody został pianista ze Związku Radzieckiego Lew Oborin, a drugą nagrodę zdobył Stanisław Szpinalski.

Ze względu na pandemię XVIII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina został przełożony o rok. Długo wyczekiwane eliminacje rozpoczęły się 12 lipca w Filharmonii Narodowej w Warszawie i transmitowane były na stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia (transmisja dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina). 

***

Sponsorzy Sponsorzy

Czytaj także

Pierwszy dzień finałów. "Koncert e-moll uważany jest za szczęśliwszy"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 22:49
- Ten przesąd, że Koncert fortepianowy e-moll to ten, dzięki któremu się wygrywa, pewnie towarzyszy wyborom młodych pianistów. Można natomiast dyskutować, czy te wykonania koncertów wniosą wiele do naszej wiedzy o grze solistów - mówił Andrzej Sułek po pierwszej sesji finałowej XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń