Pierwszy dzień finałów. "Koncert e-moll uważany jest za szczęśliwszy"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 22:49
- Ten przesąd, że Koncert fortepianowy e-moll to ten, dzięki któremu się wygrywa, pewnie towarzyszy wyborom młodych pianistów. Można natomiast dyskutować, czy te wykonania koncertów wniosą wiele do naszej wiedzy o grze solistów - mówił Andrzej Sułek po pierwszej sesji finałowej XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Kyohei Sorita
Kyohei SoritaFoto: NIFC

18.10 I sesja finałowa

[Youtube NIFC]

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

W ścisłym finale zmagań młodych pianistów znalazło się dwanaścioro uczestników. W poniedziałek (18.10), podczas pierwszej finałowej sesji, wystąpiło czworo z nich. Jako pierwszy, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki, wystąpił reprezentant Polski - Kamil Pacholec. Wykonał - podobnie jak wszyscy tego dnia - Koncert fortepianowy e-moll.

- Słuchając go, zastanawiałem się, jakie ma doświadczenie w graniu z orkiestrą. Miałem wrażenie, że pewnie nie za duże. Zwłaszcza w drugiej części, kiedy wydawałoby się, że pianista powinien narzucać orkiestrze pewną myśl muzyczną, raczej szedł on za orkiestrą. To jest być może właśnie to, czego nowego się dowiadujemy o tym, jak pianista sobie radzi z tą współpracą - zauważył Andrzej Sułek.

Kamil Pacholec po swoim występie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Jak podsumował Dwójkowy ekspert, był to koncert zagrany w klasycznym stylu. - Może zaczęty z odrobiną niepewności, ale wydaje mi się, że część pierwsza w sumie była wykonana z dość szerokim gestem i rozmachem - dodał.


Posłuchaj
23:28 2021_10_18 19_43_54_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Przemysław Psikuta, Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek podsumowują pierwszą sesję finałową XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 1. (Dwójka)

19:15 2021_10_18 21_56_23_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Przemysław Psikuta, Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek podsumowują pierwszą sesję finałową XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 2. (Dwójka)  

Po Polaku przyszła kolej na Hao Rao z Chin. - Przedstawił swoją wizję, gdzie mam wrażenie, że do głosu doszła czystsza gra, technika. Żywioł fizyczny górował u niego nad tą poezją, nad romantyczną treścią rozumianą w sposób klasyczny, tradycyjny, tak jak to miało miejsce u Kamila Pacholca - oceniał Przemysław Psikuta.

Hao Rao o występie w finale:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Po przerwie w Sali Filharmonii Narodowej dwukrotnie rozlegał się głośny aplauz. Najpierw za sprawą Japończyka Kyohei Sority. - Grał dziś przepiękne kantyleny. Zwróciłem uwagę na temat drugi w pierwszej części, ale Romance był po prostu niezwykły w jego interpretacji. Jeśli mówiliśmy o nowym odczytaniu, na miarę XXI wieku, stylu brillant, to właśnie w występie Sority było to chyba najbardziej znaczące. Niuanse, szczegóły, odczytanie detali partytury - wszystko, co można na swój sposób odczytać i artystycznie przetrawić w sobie, u niego było dzisiaj na pierwszym planie - oceniał Marcin Majchrowski.

Kyohei Sorita o wrażeniach po finałowym występie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Uznał on występ japońskiego pianisty za najlepszy podczas całej sesji. Zdaniem Andrzeja Sułka na miano numeru jeden zasłużyła natomiast ta, która wystąpiła na końcu - Leonora Armellini.

Leonora Armellini o wrażeniach po finałowym występie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

- Ma fenomenalną, barwową wrażliwość, elastyczność, mikrorubata. Bardzo mnie to przekonuje. W mojej gradacji wartości pianistycznych postawię ją troszeczkę wyżej niż Soritę. Powiedziałbym nawet, że w tym frazowaniu, w łącznikach, na przykład w pierwszej części między pierwszym a drugim tematem, miała coś z takiej "kociej drapieżności" - argumentował szef Redakcji Muzycznej PR2.

Posłuchaj
04:47 Dwójka Konkurs Chopinowski 18.10.2021 tramwaj.mp3 Muzyka Chopina w warszawskim tramwaju (Dwójka) 

Finały XVIII Konkursu Chopinowskiego potrwają do 20 października.

Podsumowanie I dnia finałów

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

I dzień finałów - za kulisami:


[YouTube Program 2 Polskiego Radia]


***

Prowadzenie: Przemysław PsikutaMarcin MajchrowskiAndrzej Sułek

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 19.45 i 21.55

. .

pg


Czytaj także

"Zupełnie nowe interpretacje". III etap XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 17:21
- Pada mit o uśredniającej, wyrównującej i obcinającej wszelkie ekstrema maszynie konkursowej - mówił w podsumowaniu III etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finał XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Czeka nas różnorodność i wielokolorowość"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 10:51
- Przed nami finałowe przesłuchania Konkursu Chopinowskiego. Choć specjalnych niespodzianek repertuarowych już nie będzie, ponieważ pianiści mają do wyboru tylko dwa koncerty – w tonacji e-moll i f-moll – to będzie dobra okazja, by skonfrontować swoje doświadczenie z trzech etapów z tym, co tak zróżnicowane grono laureatów zaprezentuje - mówił redaktor Dwójki Andrzej Sułek, który od kilku tygodni relacjonuje wydarzenia z Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Spełniło się moje marzenie". Kamil Pacholec o finale Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 20:55
- Z dużą radością będę wspominać moje występy, abstrahując od ogromnego stresu, który mi towarzyszył, te piękne wspomnienia zachowam do końca życia - powiedział dziennikarzom pianista Kamil Pacholec po swoim występie w finale Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń