- Konkurs Chopinowski śledzić będą miliony ludzi, jest ważny dla wizerunku Polski jako kraju kultury - powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska podczas konferencji, na której ogłoszono wyniki eliminacji XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W rywalizacji, która ruszy 2 października br. weźmie udział 85 pianistów i pianistek z 20 krajów.
Czytaj także:
XIX Konkurs Chopinowski - kto reprezentuje Polskę?
Najliczniej reprezentowane w konkursie będą Chiny. Za fortepianem zasiądzie aż 29 pianistów. Polska i Japonia szczycą się 13 reprezentantami.
Polskę reprezentować będą:
Piotr Alexewicz,
Michał Basista,
Mateusz Dubiel,
Adam Kałduński,
Antoni Kłeczek (także USA),
Mateusz Krzyżowski,
Viet Trung Nguyen (także Wietnam),
Piotr Pawlak,
Yehuda Prokopowicz,
Zuzanna Sejbuk,
Jan Widlarz,
Andrzej Wierciński,
Krzysztof Wierciński.
Kim są uczestnicy I etapu Konkursu Chopinowskiego?
Poznaj sylwetki Polaków zakwalifikowanych do I etapu XIX Konkursu Chopinowskiego:
Piotr Alexewicz
Jeden z najbardziej utalentowanych pianistów swojej generacji. Urodzony w 2000 roku, student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Pawła Zawadzkiego. Półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podczas którego przyznana została mu nagroda im. prof. Zbigniewa Drzewieckiego.
Laureat I nagrody 50. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Michał Basista
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat. Z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Obecnie kontynuuje naukę w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Od ponad dziesięciu lat pozostaje pod opieką artystyczną dr hab. Mileny Kędry, prof. AMKP.
Jest laureatem Nagrody Specjalnej na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego (NOSPR, Polska) oraz półfinalistą następujących konkursów: Borderland Chopin International Competition 2024 (Teksas, USA), 53. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (NIFC, Polska) i XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam".
Mateusz Dubiel
Został laureatem I nagrody w 53. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Mimo że pianista ma dopiero 21 lat, już zwrócił uwagę jury swoim wykonawstwem.
Na swoim koncie ma zwycięstwa w kilku konkursach krajowych i międzynarodowych. Wśród nich warto wymienić I miejsce na 27. Konkursie Pianistycznym dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, I miejsca i nagrody specjalnej za wykonanie sonaty na 52. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Virtuosi Per Musica di Pianoforte" w Czechach, a także III miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Światosława Richtera w Seulu.
Adam Kałduński
Pochodzi z Gdańska. W 2015 roku ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, w klasie fortepianu Mariusza Trzebniaka. Obecnie kształci się w bydgoskiej Akademii Muzycznej – pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń, a w latach 2016–2019 uczył się również w klasie Jerzego Sulikowskiego.
Jest zwycięzcą 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Pekinie (2019). Na 49. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2018) zdobył II nagrodę, a także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów Ignacego Jana Paderewskiego.
Antoni Kłeczek (także USA)
Urodził się 30 października 2006 r. Uczył się początkowo prywatnie u Anny Ouspenskiej, by następnie rozpocząć współpracę z Martinem Labazevitchem (najpierw w Szkole Muzycznej Levine, potem prywatnie). Pobiera też lekcje m.in. u Piotra Palecznego i Jeffreya Swanna. Pianista jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych "Arthur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy (IV nagroda), Chopinowskiego Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie (II nagroda) czy Chopinowskiego w Szafarni (I nagroda).
Z recitalami wystąpił w USA, Polsce, Portoryko i na Węgrzech, ma za sobą także współpracę z orkiestrami w Polsce (Sinfonia Iuventus) i za granicą (Narodowa Filharmoniczna z Waszyngtonu).
Mateusz Krzyżowski
Urodził się w 1999 roku w Tychach. Grę na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat. Student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just.
Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych, m.in.: I nagroda oraz nagrody specjalne w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy, półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, I nagroda w 49. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, II nagroda w I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Viet Trung Nguyen (także Wietnam)
Grę na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat pod kierunkiem profesor Filomeny Dziedzic. Od 2009 roku studiuje pod kierunkiem profesor Iriny Rumiancewy w ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego, szkoły muzycznej dla uzdolnionych. Inne kursy mistrzowskie prowadzone przez prof. Tatianę Shebanovą, Darię Petrovą i Joannę Kurpiowską. Obecnie studiuje pod kierunkiem profesora Dao Trong Tuyena i profesora Dang Thai Sona. Nguen Viet Trung jest laureatem konkursów polskich i międzynarodowych. Występował na Ukrainie, Węgrzech, w Wietnamie i wielu miastach w Polsce.
Piotr Pawlak
Polski pianista, solista i kameralista, zwycięzca V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maj Lind w Helsinkach (2022) i XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt (2017). Laureat konkursów chopinowskich w Pekinie (2016) i Budapeszcie (2018) oraz I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie (2019). Koncertował w USA, Rosji, Chinach, Gruzji i w wielu krajach Europy, a także występował z wieloma polskimi i zagranicznymi orkiestrami – m.in. Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Zachodnioczeskiej, Ningbo Symphony Orchestra, Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot czy z Fińską Radiową Orkiestrą Symfoniczną.
Yehuda Prokopowicz
Urodził się w 2005 roku. Dorastał w okolicach Jerozolimy w rodzinie o muzycznych tradycjach, a swoją muzyczną edukację rozpoczął w wieku czterech lat. Od 2018 roku uczy się w Krakowie w klasie profesora Stefana Wojtasa.
Pianista jest laureatem ponad 30 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, ponadto wielokrotnym laureatem w duecie "ProKosz Piano Duo", który współtworzy z Erykiem Koszelą. W roku 2022 wziął udział w VII Festiwalu im. Artura Rubinsteina w Łodzi.
Zuzanna Sejbuk
Młoda utalentowana pianistka, która swoją przygodę z fortepianem rozpoczęła w wieku 5 lat pod okiem Hanny Urbańskiej w rodzinnym Szczecinie.
Ogromny potencjał pianistyczny, niebanalne możliwości techniczne, naturalność w formowaniu frazy muzycznej i dbałość o piękno brzmienia poparte systematyczną pracą i wielką pasją przynoszą wspaniałe efekty w postaci laurów na konkursach pianistycznych w kraju i za granicą. Zuzanna ma na swym koncie pierwsze nagrody na konkursach w Szwecji, Łotwie, Estonii. Do jej ostatnich osiągnięć należą: Piano Talents for Europe Dolny Kubin/ Słowacja 2021 - Grand Prix, Ogólnopolski Konkurs im. F. Chopina w Turznie 2022 - I nagroda, Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny w Koninie 2022 - I nagroda.
Zuzanna jest pod opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Fundacji Pro Musica Bona. Jest także stypendystką tej fundacji, otrzymała również Stypendium Prezydenta Miasta Szczecin i Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jan Widlarz
Urodzony w 2002 roku w Warszawie. Jest uczniem Katarzyny Popowej-Zydroń i Pawła Wakarecego w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest zdobywcą wielu nagród na konkursach pianistycznych, m.in. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Roma (2016), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie (2018). Jest także finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2022). Zdobywca medalu honorowego na 69. Konkursie im. Marii Canals w Barcelonie. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki oraz Fundacji Yamaha Music Europe.
Jako solista grał z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej. Koncertował w wielu miastach w Polsce, m.in. w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i w NOSPR w Katowicach.
Andrzej Wierciński
Rozwijał swoje umiejętności pod opieką profesor Anny Jastrzębskiej-Quinn w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie (2010-2014) oraz ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu profesora Wojciecha Świtały (2014-2019).
Jako półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie Andrzej zasłynął jako artysta dojrzały, który posiada znakomity warsztat techniczny pozwalający kreować dźwięk bardzo swobodnie. Zdobył wiele nagród na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Jego ostatnie osiągnięcia to w 2022 roku III nagroda na Amerykańskim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Los Angeles oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "Red Maple Music Competition” w Toronto.
VIDEO
Krzysztof Wierciński
Krzysztof Wierciński urodził się 22 lutego 2003 roku w Warszawie. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat, a od 8 roku życia aktywnie uczestniczył w konkursach pianistycznych, zdobywając liczne nagrody. Studiuje na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Joanny Ławrynowicz-Just.
Jego praca zaowocowała wieloma nagrodami na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. V Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Turznie (I miejsce), na V Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie (I miejsce), na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Euregio Piano Award" (III nagroda), na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "ISCART" w Lugano, Szwajcarii (I nagroda) oraz V nagroda na XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy. Jednym z ostatnich jego sukcesów było otrzymanie III Nagrody na 51. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Pełna lista nazwisk osób zakwalifikowanych do XIX Konkursu Chopinowskiego została opublikowana na oficjalnej stronie wydarzenia: chopincompetition.pl.
***
Poziom bliski mistrzostwu
Jury w swojej ocenie wyszło poza ocenę samej pianistyki. - Jury miało niezwykły przywilej, który jednocześnie jest wielką odpowiedzialnością - zaznaczył szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, dr Artur Szklener. - Jurorzy i słuchacze uważali, że już każdego uczestnika eliminacji chce się słuchać w kolejnym etapie - powiedział.
Podczas konferencji zdradził także, że jury aż 24 spośród 162 uczestników eliminacji oceniło powyżej 20 punktów. - Taka ocena dla jury to granica psychologiczna, de facto wskazująca na pewniaka. Powyżej 20 punktów mówimy już o mistrzostwie - wyjaśnił. W związku z wysokim poziomem o tym, że ktoś się zakwalifikował, często decydowały zaledwie setne części punktu.
Jakie utwory wybierano najczęściej?
Najczęściej wybieranymi utworami minionych eliminacji były: Scherzo E-dur op. 54 (51 wykonawców), Etiuda As-dur op. 10 nr 10 (40 wykonawców), Nokturn c-moll op. 48 nr 1 (33 wykonawców). Największą popularnością wśród mazurków cieszył się Mazurek h-moll op. 33 nr 4 - wykonało go 32 pianistów.
Kiedy XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina?
Najbliższa, XIX edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 2–23 października br. w Filharmonii Narodowej w Warszawie . Organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Wydarzeniu patronuje Polskie Radio, które od samych początków konkursu przyznaje również swoją prestiżową nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. Radiowe mikrofony od lat dokumentują nie tylko wypowiedzi bohaterów Chopinowskich zmagań, lecz także niezwykłą atmosferę towarzyszącą Konkursowi.
Radiowa Dwójka jest współorganizatorem XIX Konkursu Chopinowskiego, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin są jego patronami medialnymi. Wydarzenie rozpocznie się koncertem 2 października, a zakończy koncertem laureatów 23 października.
***
NIFC/ChopinCompetition/zuzannachowaniec/pg