Młodzi wiolonczeliści zmierzyli się z Lutosławskim

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 10:00
Dwójka zrelacjonowała zmagania uczestników Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a także transmitowała najważniejsze koncerty.
Audio
  • Konkurs Lutosławskiego – kopniak dla wiolonczelistów (Poranek Dwójki)
  • Relacja Piotra Wojciechowskiego z przebiegu przesłuchań I etapu X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (Poranek Dwójki)
Wiolonczela - temu instrumentowi Witold Lutosławski poświęcał szczególną uwagę, komponując nań dramatyczny Koncert oraz kilka dzieło solowych i kameralnych
Wiolonczela - temu instrumentowi Witold Lutosławski poświęcał szczególną uwagę, komponując nań dramatyczny Koncert oraz kilka dzieło solowych i kameralnychFoto: MichaelMaggs, lic. CC / wikipedia

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (5-12 lutego) jest pierwszym i jedynym tego typu konkursem w Polsce. Co istotne, górna granic wieku uczestników to 24 lata. Konkurs jest więc adresowany do studentów, artystów dopiero rozpoczynających karierę.

Program daje uczestnikom możliwość wyboru spośród najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych utworów wiolonczelowych od baroku do muzyki współczesnej. W szczególności zawiera wszystkie utwory wiolonczelowe Witolda Lutosławskiego i daje uczestnikom - finalistom - wyjątkową szansę wykonania z orkiestrą jego Koncertu wiolonczelowego.

Dla słuchaczy Konkurs stanowi oczywiście okazję do spotkania z wybitnymi kompozycjami w znakomitych, często wirtuozowskich interpretacjach. Dwójka transmitowała koncert inauguracyjny (4 lutego), podczas którego utwory Giacinto Scelsiego, Agaty Zubel, György Ligetiego, Iannisa Xenakisa, Arvo Pärta, Benjamina Brittena i oczywiście Witolda Lutosławskiego zabrzmiały w interpretacji Chain Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Bauera.

Oczywiście relacjonujemy dla Państwa konkursowe zmagania. O I etapie rozmawialiśmy w audycji "Wybieram Dwójkę" 9 lutego. II etap podsumowaliśmy natomiast w tej samej audycji (11 lutego).

Na antenie Dwójki wysłuchaliśmy też koncertu finałowego (12 lutego), a ze zwycięzcami Konkursu - Zuzanną Sosnowską i Maciejem Kułakowskim - spotkaliśmy się dzień później w "Poranku Dwójki".

mm/jp

Czytaj także

Rok Lutosławskiego wciąż trwa... w sieci

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 19:40
- Ta wystawa będzie trwała tak długo, jak długo istniał będzie Google - mówiła Ewa Bogusz-Moore, współautorka wirtualnej ekspozycji "Lutosławski 1913-1994".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lutosławski mierzy się z Bachem i jedzie na Północ

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 14:00
- Nie zawsze pamięta się o fascynacji Lutosławskiego Skandynawią, w której odpoczywał i komponował - mówił Marcin Krajewski o programie jednego z koncertów XII Łańcucha.
rozwiń zwiń