Letni Festiwal Muzyczny na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2008 10:26
Zapraszamy na Letni festiwal muzyczny.

Letni Festiwal Muzyczny – tydzień pierwszy

    1 lipca w Dwójce startuje Letni Festiwal Muzyczny. Otworzymy go transmisją z Festiwalu Muzyki Kameralnej w irlandzkim West Cork, gdzie co roku na zaproszenie RTE Vanbrugh Quartet zjeżdżają się muzycy z całego świata, aby wspólnie grać, uczyć i wymieniać doświadczenia. Dla nas – najistotniejsze są oczywiście koncerty, z których wybraliśmy kameralny wieczór z udziałem Leopold String Trio (w którym na skrzypcach gra znana z występów i znakomitych nagrań solowych Isabelle van Keulen) oraz Kwartetu Rosamunde (spośród którego członków najlepiej znana jest wiolonczelistka Anja Lechner). Do tego grona dołączą soliści z pokolenia trzydziestolatków: skrzypek Vadim Gluzman, klarnecista Reto Bieri oraz pianistka Mihaela Ursuleasa – związana z Dwójką, laureatka Nagrody Słuchaczy Programu Drugiego Polskiego Radia dla największej osobowości XIV Konkursu Chopinowskiego w 200) roku. Program łączy muzykę nową – utwory Schnittkego i Kurtága – z kameralnym „repertuarem obowiązkowym”: Kwintetem klarnetowym h-moll op. 115 Johannesa Brahmsa. Początek transmisji o 21.00.

    3 lipca o 20.00 połączymy się po raz pierwszy tego lata z paryskim Théâtre des Champs-Elysées, gdzie Kurt Masur ze swoją Orchestre National de France realizuje cykl koncertów beethovenowskich. Do udziału w tym wieczorze zaprosił znakomitego kanadyjskiego wirtuoza fortepianu – Louisa Lortie, który wykona partię solową w IV Koncercie fortepianowym Beethovena. Ponadto w programie koncertu IV Symfonia i uwertura Fidelio.

    5 lipca wybierzemy się na Festiwal Muzyki Sakralnej w szwajcarskim Fryburgu, aby posłuchać pieśni serfardyjskich w wykonaniu znakomitego francuskiego chóru Accentus (początek transmisji o 20.30), a pierwszy tydzień zamknie koncert mozartowski z Festiwalu Styryjskiego (Styriarte), którego szefem artystycznym jest wybitny kapelmistrz, legenda historycznych interpretacji muzyki dawnej, Nikolaus Harnoncourt. Mistrz poprowadzi solistów i zespoły, z którymi stale współpracuje: Chór im. Arnolda Schoenberga i orkiestrę Concentus Musicus – tym razem przez mozartowski repertuar sakralny, w tym popularną Mszę koronacyjną. Koncert w kościele farnym w Stainz – i na antenie Dwójki – rozpocznie się o 20.30.

(ASupr)

Czytaj także

V Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa – Od Staiera do Staiera

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2009 19:16
Zapraszamy na transmisje i retransmisje koncertów na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Letni Festiwal Muzyczny: New Generation Artists

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2009 14:46
30 sierpnia 2009, godz. 12:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Letni Festiwal Muzyczny: Martha Argerich i Charles Dutoit

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2009 14:44
30 sierpnia 2009, godz. 20:30
rozwiń zwiń