Musica humana: Sigismondo d' India

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2008 12:41
Kompozytor wczesnego baroku - Sigismondo d' India

Sigismondo d' India był drugim - obok Monteverdiego - najbardziej oryginalnym kompozytorem wczesnego baroku, autorem madrygałów i monodii, choć jego twórczość nie była równie wszechstronna. Artysta o wielu talentach - poeta, kompozytor, świetny śpiewak, wykonujący podobno z niezrównaną maestrią swoje utwory. "Nobile palermitano" (jak sam o sobie pisał) wychował się w Neapolu w kręgu wpływów Gesualda da Venosa, co pozostawiło trwały ślad w jego muzyce. Był świetnie wykształcony, znał doskonale późnorenesansowy kontrapunkt, a także - wielką madrygałową tradycję, zwłaszcza nurt manierystyczny. Z równą maestrią wypowiadał się w pięciogłosowej fakturze madrygałowej, jak jednogłosowej monodii, wspartej na fundamencie basu cyfrowanego, w obu dziedzinach był autentycznym nowatorem.Jego muzyka zwraca uwagę szczególną głębią wyrazu, temu celowi służy narracja asymetryczna,idąca za emocjami mowy poetyckiej, a także język harmoniczny o wyjątkowej śmiałości. Muzyka d' Indii pozostawała bardzo długo w zapomnieniu, dopiero ostatnich kilkanaście lat przynosi wielkie zainteresowanie tą twórczością i całkiem liczne, ciekawe nagrania (m.in. La Venexiany, Les Arts Florissants czy Poiesis

EO

Zobacz więcej na temat: india Neapol wychowanie
Czytaj także

Akademia Jana Sebastiana Bacha

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2008 15:00
W niedzielę, 6 stycznia o 15.00, zapraszamy na pierwsze w Dwójce wydanie Akademii Jana Sebastiana. Twórczość Bacha gościć będzie na naszej antenie co tydzień w niedzielne popołudnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opera 2.1: Salvatore Sciarrino "Luci mie traditrici"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2008 10:34
To było jedno z najgłośniejszych morderstw XVI wieku, w dodatku ten, który je popełnił znany jest dzisiaj jako nowoczesny kompozytor, prekursor baroku w muzyce. Carlo Gesualdo da Venosa zamordował własną żonę oraz jej kochanka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin prywatnie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2010 10:21
Jaki był słynny kompozytor? - na to pytanie odpowiada instalacja dźwiękowa "Ciennik osobisty".
rozwiń zwiń