Avner Biron: mówimy z Nehringiem tym samym muzycznym językiem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 13:29
- Gra Szymona jest pełna wolności i wyobraźni, które słychać w każdej nucie. W lot odczytuje intencje i reaguje na wszelkie zmiany w interpretacji – mówił w Dwójce o polskim pianiście dyrygent Israel Camerata Orchestra Jerusalem.
Audio
  • Rozmowa z Avnerem Bironem przed koncertem Israel Camerata Orchestra Jerusalem (Filharmonia Dwójki)
  • Spotkanie z Szymonem Nehringiem przed jego występem z Israel Camerata Orchestra Jerusalem
Avner Biron i  Szymon Nehring podczas próby orkiestry Israel Camerata Orchestra Jerusalem przed koncertem w ramach 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Avner Biron i Szymon Nehring podczas próby orkiestry Israel Camerata Orchestra Jerusalem przed koncertem w ramach 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Szymon Nehring 1200.jpg
Szymon Nehring: nie chcę być maszynką do grania

Z Avnerem Bironem rozmawialiśmy przed koncertem z okazji 70. rocznicy powstania państwa Izrael i nawiązania polsko-izraelskich stosunków dyplomatycznych, który był jednym z wydarzeń 22. Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego.

Wraz z orkiestrą Israel Camerata Orchestra Jerusalem pod dyrekcją jej założyciela wystąpił Szymon Nehring. - Jego gra jest niezwykła, pełna fantazji, ale również wielkiej dyscypliny. To sprawia, że orkiestra bardzo się mobilizuje, by sprostać wysokiemu poziomowi, który Szymon jej narzuca. Dzięki temu zawsze wychodzimy z trudności obronną ręką – mówił Avner Biron.

Szymon Nehring jest jedynym Polakiem, który otrzymał pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. - Poznałem Szymona właśnie na tym konkursie i od pierwszego etapu był moim faworytem. Słyszałem fantastyczną muzykę, wspaniały dźwięk. Potrafił wydobyć wiele kolorów. Ten zachwyt towarzyszy mi do dziś – dodał dyrygent Israel Camerata Orchestra Jerusalem.

Jakie kryteria kierowały dyrygentem przy doborze repertuaru na występ przed festiwalową publicznością? Jakie plany koncertowe na najbliższą przyszłość ma twórca Israel Camerata Orchestra Jerusalem? O tym w nagraniu audycji. Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z pianistą Szymonem Nehringiem.

***

Rozmawiał: Grzegorz Dąbrowski

Goście: Avner Biron (dyrygent Israel Camerata Orchestra Jerusalem ) i Szymon Nehring (pianista)

Data emisji: 22.03.2018

Godzina emisji: 21.30

Materiał został wyemitowany w audycji Filharmonia Dwójki.

mko/bch

Czytaj także

Stanisław Skrowaczewski: sala musi się przyzwyczaić do grania

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 15:00
– Nowa sala koncertowa jest jak nowe skrzypce, które trzeba ograć. Im lepszy skrzypek, tym lepiej dla skrzypiec – mówił wybitny dyrygent po koncercie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Wit: miałem szczęście uczyć się od wybitnych dyrygentów

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 09:50
- Mogłem bliżej obserwować takich mistrzów jak Herbert von Karajan czy Leonard Bernstein. To mi pomogło i nadal pomaga w dojściu do własnej wizji zawodu dyrygenta – mówił w Dwójce Antoni Wit.
rozwiń zwiń