Mocne otwarcie Sacrum Profanum

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 12:38
"Król Lear" Pawła Mykietyna w wykonaniu Ensemble Modern otworzył tegoroczną, 10. już edycję Festiwalu "Sacrum Profanum". Przed nami kolejne transmisje!
Audio
  • Relacja z premiery "Króla Leara" i rozmowa z Aleksandrem Nowakiem
Sacrum Profanum 2012, koncert inauguracyjny
Sacrum Profanum 2012, koncert inauguracyjnyFoto: www.wandzelphoto.com

"Brutalny, wręcz bolesny impuls do refleksji nad światem i nami samymi. Wieloznaczny i prowokacyjny. Taki jest właśnie 'Król Lear' Pawła Mykietyna" – piszą organizatorzy krakowskiego festiwalu o koncercie inauguracyjnym, którego wysłuchaliśmy niedzielę, 9 września, na antenie Dwójki (transmisję wideo z wydarzenia można było również obejrzeć na naszej stronie internetowej).

Uroczystość inauguracji festiwalu prowadził Jacek Hawryluk, zastępca dyrektora Programu 2 Polskiego Radia.

"Król Lear" powstał do libretta Piotra Gruszczyńskiego. Podstawą tekstu był dramat hiszpańsko-argentyńskiego pisarza Rodriga Garcii "Rey Lear". - Bardzo zafrapował mnie polski przekład Garcii - mówił w "Wybieram Dwójkę" kompozytor. - Odpowiada mi jego poetyka. Z jednej strony wszystko jest tu bardzo brutalne i przygnębiające, ale jednocześnie szalenie ironiczne. Posłuchaj rozmowy z Pawłem Mykietynem i Piotrem Gruszczyńskim.

Premiera utworu wzbudziła mieszane reakcje:

- Kontrowersyjny jest przede wszystkim sam tekst Rodrigo Garcii. Jego Król Lear jest kimś zupełnie innym, niż u Szekspira. Lear Garcii/Mykietyna/Gruszczyńskiego to postać katastroficzna, tragiczna, pełna złości, egoizmu, agresji. To wizja kompletnego upadku, nie ma żadnej nadziei – mówi Ewa Szczecińska.

W poniedziałek, 10 września, kolejny koncert : w programie utwory Aleksandra Nowaka, cenionego kompozytora młodego pokolenia, oraz Aphexa Twina, jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców sceny elektronicznej.

Aleksander Nowak mówił w rozmowie z Agatą Kwiecińską o pracy nad utworami przeznaczonymi do wykonania przez zespół Alarm Will Sound:

- To bardzo plastyczny zespół. Solowa obsada wszystkich instrumentów i bardzo dużo odmian, bo każdy gra na wszystkich odmianach swego instrumentu, a jeszcze skrzypek gra na gitarze elektrycznej, altowiolista na akordeonie. Hit II oraz Night transit powstały na pełny skład zespołu. Ten drugi utwór opracowuje interesującą mnie dźwiękową rzeczywistość, mianowicie dźwięki związane z podróżami na dalekich dystansach…

Transmisji słuchaliśmy na antenie Dwójki oraz na naszej stronie internetowej. Zobacz więcej
– Po kilku latach eksplorowania różnych krajów, narodowości, regionów, przyszedł czas na Polskę. Już dwa lata temu zainaugurowaliśmy cykl Made in Poland i on miał doprowadzić do tej jubileuszowej edycji Festiwalu, którą w całości poświęcamy muzyce polskiej: kompozytorom polskim młodego i średniego pokolenia – mówił Filip Berkowicz, dyrektor 10. Festiwalu "Sacrum Profanum". Zobacz więcej
Program 2 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania kolejnych koncertów krakowskiego festiwalu. Zobacz program transmisji . Wszystkie transmitowane koncerty również do obejrzenia na naszej stronie internetowej.

Jacek
Jacek Hawryluk, z-ca dyrektora Programu 2 PR, i Jacek Majchrowski, prezydent Miasta Krakowa. Inauguracja 10. Festiwalu Sacrum Profanum

Czytaj także

Sacrum Profanum w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 15:53
Jubileuszowa odsłona krakowskiego Festiwalu poświęcona będzie w całości muzyce polskiej. Pierwszy koncert już 9 września – także na naszej antenie - oraz na naszej stronie w przekazie wideo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mykietyn miesza Szekspira z Garcią

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 10:38
- Dziwna jest forma tego utworu. Ani to opera, ani teatr - mówił w Dwójce Paweł Mykietyn o "Królu Learze", swoim najnowszym dziele, które otworzy tegoroczny Festiwal "Sacrum Profanum".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugi dzień Sacrum Profanum

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 09:57
Utwory Aleksandra Nowaka, cenionego kompozytora młodego pokolenia, oraz Aphex Twina, jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców sceny elektronicznej, zabrzmią dziś wieczorem na krakowskim festiwalu. Transmisja na antenie Dwójki oraz na naszej stronie internetowej.
rozwiń zwiń