Łagodne oblicze Chronosa

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 15:55
- Muzyka przybliża ludziom świat kultury i pokazuje piękno świata - twierdzi piosenkarka Cristina Branco
Audio

W "Europejskim Magazynie Kulturalnym" spotkaliśmy się z portugalską pieśniarką - Cristiną Branco. 18 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się jej koncert. Ta 38-letnia artystka, występująca od lat na całym świecie, zagościła w Polsce po raz pierwszy. Podczas koncertu wykonała między innymi utwory z najnowszego albumu, zatytułowanego "Kronos". Urodzona w Almeirim piosenkarka przez wiele lat nie myślała o profesjonalnym śpiewaniu.

Pieśniarka w latach swojego artystycznego dojrzewania zainteresowana była gatunkami muzycznymi, takimi jak jazz, blues czy bossa nova. Z początkiem lat 90. rozpoczęła karierę jako wykonawczyni fado. Od wielu lat współpracuje z Custódio Castelo, który komponuje dla niej muzykę i akompaniuje jej recitale. Od lat koncertuje na całym świecie.

W rozmowie z Moniką Skarżyńską zdradziła, że jej przygoda z muzyką fado zaczęła się, gdy dziadek podarował jej płytę Amálii Rodrigues. Wtedy przyszło jej do głowy, że fado to nie tylko tradycyjna pieśń, która zgodnie z powszechną opinią powinna w swej formie pozostać nienaruszona, ale można wykonywać ją w wielu wersjach. Każda piosenka fado to przede wszystkim opowieść, narracja o życiu i emocjach, dlatego Cristina Branco szczególnie koncentruje się na treści swoich utworów. Dzięki muzyce, która jest przecież dużo bardziej popularną dziedziną sztuki niż literatura, można w przyjemny sposób przemycić do szarej codzienności odrobinę poezji. Tym ludziom, który niechętnie czytają, muzyka przybliża świat kultury, dzięki temu mogą oni uświadomić sobie piękno świata – mówi artystka.

Wydana rok temu płyta "Kronos", jest już dziesiątym krążkiem w jej karierze, która trwa nieprzerwanie od 1996 roku. Tytuł płyty nawiązuje do mitologicznego Chronosa – greckiego boga czasu, który wszystko widzi, ujawnia i wyrównuje. Ten pomysł wziął się z refleksji nad upływem czasu. Artystka chciała zastanowić się, jak tempo dzisiejszego świata wpływa na jej życie i rozwój, jednak jak żartobliwie przyznaje: – gdy dzieje się wokół tyle wspaniałych rzeczy i obcuje się wciąż z fascynującymi ludźmi, nie można czuć się naprawdę staro.

Aby wysłuchać całej rozmowy z artystką, kliknij dźwięk "Cristina Branco o czasie i muzyce fado" w boksie "Posłuchaj", w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Królowe fado i pieśni sefardyjskch we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 17:06
Na wrocławskim Live Festival wystąpią dwie kobiece gwiazdy nowoczesnej World Music - Portuglaka Cristina Branco oraz Izraelka Yasmin Levy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fado w Polskim Radiu na żywo

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 14:00
Cristina Branco wraz z zespołem wystąpi 18 listopada w Studiu im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń